Zrób sobie 'tajemniczy ogród”

Zrób sobie 'tajemniczy ogród”

W dobie rywalizacji wszystkich ze wszystkimi o wszystko, nie dziwi, że obiektem rywalizacji są również ogródki przydomowe. Szczególnie można to obserwować na zwartych osiedlach, gdzie te ogródki niemal stykają się ze sobą. Oczywiście, że nie tylko dotyczy to osiedlowych ogródków. Do rywalizacji stają również ogrody przy domach wolno stojących. Są to ogrody różnej wielkości, w różnym stanie i różnego przeznaczenia.

Jak oświetlić ogród?

oświetlenie zewnętrzne ogrodówGeneralnie trzeba stwierdzić, że każdy ogród, mały czy duży, oprócz kwiatów, najlepiej udekoruje światło elektryczne. Zatem aby uzyskać odpowiedni efekt np. tajemniczego ogrodu, trzeba zastosować oświetlenie zewnętrzne ogrodów. Są to różnego typu lampy elektryczne lub solarne, które mogą być instalowane na wolnym powietrzu, poza obiektami zamkniętymi. Na przykład lampy stojące, robione na wzór dawnych, secesyjnych lamp ulicznych, tylko w mniejszych rozmiarach. Mogą to być również różnego typu słupki, które prócz tego, że stanowią jasny punkt w zieleni, choćby krzewów, oświetlają ścieżki. Wspaniałe efekty dają różnego typu naświetlacze. Można je ukryć, uzyskując tylko efekt świetlny, lub wyeksponować kształt i bryłę naświetlacza. Zbliżone efekty świetlne dają lampy wsadzane do ziemi lub tzw. wpusty. Ogród rozświetlony od dołu, szczególnie nocą, daje efekt tajemniczego ogrodu. Inny sposób rozświetlenia ogrodu to lampy wiszące. Mają formę kul lub latarni, czy tez lampionów i świetnie nadają się na garden party. Dużą atrakcją są podświetlane donice, jeśli roślina, która się w takiej donicy znajduje jest bujna; ma dużo kwiatów lub liści. Nieduże lampy solarne, ułożone wzdłuż ścieżki, dają fantastyczny efekt „drogi do nieba”. Jeśli w ogrodzie jest patio lub ścianka, czy drabinka dla pnączy, można ją udekorować, ogrodowymi kinkietami. We wszystkich tych lampach można zastosować żarówki ledowe. Daje to maksymalne ograniczenie zużycia energii, czyli zminimalizowane koszty eksploatacji oświetlenia. W sporej części można wykorzystać oświetlenie solarne.

Firmy, które specjalizują się w produkcji i sprzedaży lamp ogrodowych, w ramach usług kompleksowych, oferują również projektowanie i montaż oświetlenia. Można do nich dotrzeć drogą internetową, bezpośrednio lub poprzez sklepy on-line. Najważniejszym zabiegiem jest właściwe wkomponowanie oświetlenia do ogrodu. W przeciwnym razie, można uzyskać efekt zupełnie inny od oczekiwanego. Każda roślina aby roztoczyć swoje piękno, wymaga charakterystycznego dla siebie światła. Oczywiście dotyczy to sztucznego światła, bo w promieniach słonecznych wszystkie są jednakowo piękne.