Zautomatyzowana produkcja palet drewnianych

Zautomatyzowana produkcja palet drewnianych

 

Mam na imię Andrzej i od ponad 20 lat jestem kierownikiem hali naszej firmy. Moim zadaniem jest nie tylko organizacja pracy zespołu, ale także szukanie rozwiązań, które w znaczny sposób przyczynią się do podniesienia jakości naszych produktów. O paletach wiem wszystko – już jako młody chłopak zaczynałem pracę w niewielkim warsztacie stolarskim, który z czasem ewoluował w potężną halę produkcyjną, która produkuje tysiące palet drewnianych dziennie. Jaki był klucz do sukcesu naszej firmy?

Wydajna produkcja palet z drewna

palety produkcjaNa początku nasz zakład wytwarzał zaledwie kilka palet drewnianych dziennie. Robili je praktykanci na potrzeby własne zakładu. Wykorzystywali do tego celu odpady drewniane. Trafiło się kiedyś zlecenie na produkcję mebli do jednej z hal produkcyjnych i kiedy pojechaliśmy na montaż, jeden z technologów nadzorował naszą pracę. Zapytał, czy gdzieś w pobliżu jest zakład wytwarzający palety, ponieważ oni szukają nowego kontrahenta. Nie planowaliśmy tego, ale okazało się, że potrzebują niewiele sztuk w ciągu miesiąca, więc szef podjął się realizacji tych zamówień. Z czasem, gdy przemysł się rozrastał, do nas trafiało coraz więcej pytań właśnie o palety. Decyzja o porzuceniu meblarstwa nie była łatwa, ale powoli właściciel zaczął inwestować w maszyny do produkcji palet. Znaleźliśmy dostawców odpadów drewnianych i tarcicy i wszystko zaczynało się rozkręcać. Dzisiaj nasza linia produkcyjna jest właściwie w całości zautomatyzowana. Od pewnego czasu większość naszych wyrobów to solidne palety produkcja, których standaryzowane na wymiary zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej. Dzięki temu mamy bardzo dużo klientów współpracujących z zagranicą. Ostatnio uruchomiliśmy drugą linię produkcyjną, ponieważ na jednej nie byliśmy w stanie zrealizować wszystkich zleceń. Kupiliśmy bardzo nowoczesne urządzenia, które większość prac wykonują samodzielnie, pod czujnym okiem pana Władka. Dziennie nasz zakład opuszcza nawet ponad tysiąc palet – jadą nie tylko do okolicznych zakładów, ale także do sąsiednich województw.

Rozwój, który udało się nam osiągnąć przez te wszystkie lata jest zawrotny. Czasami, jak pomyślę sobie o mojej pierwszej zrobionej ręcznie palecie, to aż łza w oku mi się kręci. Cieszę się, że zakład jest prowadzony mądrze, a nasi klienci są zadowoleni z tego, że otrzymują wysokiej jakości produkty. W najbliższym półroczu planujemy rozszerzyć działalność o produkcję pół palet – jesteśmy aktualnie na etapie opracowywania dokumentacji i poszukiwania odpowiednich maszyn.