Zastosowanie gruntowych wymienników ciepła

Zastosowanie gruntowych wymienników ciepła

Budując dom, który z założenia ma być energooszczędny, szczególnie, jeżeli jest to dom o dużej powierzchni, trzeba liczyć się z tym, że być może będziemy musieli wykorzystywać nie tylko różne zaawansowane technologie, ale też systemy, które je wspomagają. Dzięki nim będziemy mogli skutecznie radzić sobie z takimi problemami jak chociażby wentylowanie naszego domu zimą, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, a my nie chcemy tracić ciepła, które już udało nam się uzyskać.

Gruntowy wymiennik ciepła wspomaga rekuperację

wymienniki gruntowe ciepła poznańPodczas procesu rekuperacji, z zewnątrz domu pobierane jest chłodne powietrze, które w rekuperatorze dostaje energię cieplną z powietrza, które zabierane jest z domu. To bardzo sprytne rozwiązanie, ponieważ w trakcie tego procesu strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. W przypadku bardzo niskiej temperatury konieczne jest wstępne ogrzanie powietrza, które pobierane jest z dworu. W tym własnie celu stosuje się gruntowe wymienniki ciepła. To instalacja, która ma za zadanie ogrzać zlodowacone powietrze jeszcze zanim trafi do rekuperatora, żeby nie zmniejszać za bardzo temperatury w naszym domu. Dlaczego jest to rozwiązanie tak skuteczne? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Pod poziomem gruntu temperatury są zdecydowanie mniej ekstremalne, dzięki czemu możliwe jest szybkie i skuteczne radzenie sobie z ogrzaniem powietrza. Jeżeli przykładowo na dworze panuje temperatura minus dwudziestu stopni, pod poziomem gruntu będzie ona zbliżona do zera. Dlatego powietrze, które przechodzi przez gruntowy wymiennik ciepła, dociera do rekuperatora znacznie cieplejsze, niż minus dwadzieścia stopni. Warto wiedzieć, że wyróżniamy różne rodzaje wymienników, dzieląc je na takie, które pozwalają na bezpośredni kontakt powietrza z glebą i na takie, które na to nie pozwalają, a więc wykorzystują system rurociągów, który ma za zadane ogrzać pobierane powietrze. Jeżeli interesują nas wymienniki gruntowe ciepła Poznań jest miastem, w którym wiele firm zajmuje się ich szybkim montażem.

Warto wiedzieć, że podczas budowy energooszczędnego domu można zastosować taką technologię. Dzięki temu będziemy mogli poradzić sobie z problemem utraty ciepła w naszym domu. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu będziemy mieli więcej pieniędzy, które możemy wykorzystać na przyszłe inwestycje. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązania do swoich domów, co sprawia, że później, w trakcie zimy, znacznie oszczędzają, co bardzo się im przydaje. Każdy powinien móc sobie na taki system pozwolić.