Zakup maski z filtrem

Zakup maski z filtrem

 

Każdego roku z powodu raka płuc czy innych chorób układu oddechowego, umiera kilkaset tysięcy osób. Winą za to poza predyspozycjami genetycznymi i paleniem papierosów obarcza się zanieczyszczenia środowiska, które niemalże codziennie wdychamy. W dobie dzisiejszego postępu technologicznego jest to niemalże nieuniknione, ale można się skutecznie chronić przez smogiem.

Jak działają maski z filtrem FFP2?

maska z filtrem ffp2Jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczał, że przyjdą czasy, kiedy trzeba będzie nosić maseczkę na twarzy wychodząc z domu. Co prawda w sezonie grzewczym w wielu miastach panuje tak duże zanieczyszczenie środowiska, że sporo osób zakłada specjalne maski na twarz w chwili opuszczenia mieszkania. Obecnie zakładamy maski nie tylko po to, aby się chronić przed zanieczyszczeniami, ale również w celu chronienia się przed groźnymi bakteriami i wirusami unoszącymi się w powietrzu. W sprzedaży znajdziemy maseczki jednorazowe lub wielorazowe o różnym stopniu skuteczności. Największą skutecznością charakteryzują się maseczki z filtrem FFP3, które zapewniają nam dziewięćdziesiąt dziewięć koma dziewięćdziesiąt dziewięć procent efektywności filtracji przed zanieczyszczeniami, alergenami, wirusami i bakteriami. Podobną skuteczność mają filtry HEPA i są dostępne w podobnej cenie. Na rynku znajduje się także maska z filtrem FFP2, która gwarantuje dziewięćdziesiąt cztery procent efektywności filtracji. Jednakże trzeba pamiętać, że żadna maska nas nie uchroni przed zagrożeniami unoszącymi się w powietrzu, jeżeli będzie niewłaściwie noszona. Przede wszystkim musi ona dokładnie przylegać do twarzy, aby z żadnej strony nie dostawało się do wnętrza powietrze. Maska filtrująca FFP2 została tak zaprojektowana, aby można ją było dostosować do kształtu twarzy. Posiada ona zewnętrzny zawór wydechowy, zacisk i uszczelkę nosową, wewnętrzną wkładkę poprawiającą skuteczność działania oraz wielowarstwowy materiał filtracyjny. Niektóre modele posiadają także specjalny wkład węglowy, który zwiększa efektywność.

Noszenie masek FFP2 jest polecane każdej osobie, która chce się skutecznie zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Przeważnie chodzi o pyły zawieszone typu PM2,5 oraz PM10, alergeny, spaliny sierść zwierząt. Można je kupić w niejednym sklepie medycznym na sztuki lub w zestawie pięciu lub dziesięciu sztuk. Noszenie masek powinno się stać naszym zwyczajem, szczególnie w miejscach bardzo zanieczyszczonych lub tam, gdzie istnieje duże ryzyko zarażenie groźnymi wirusami i bakteriami.