Wyspecjalizowane buty skokowe

Wyspecjalizowane buty skokowe

Dyscypliny skokowe, zarówno bieg przez płotki jak i wszelkiego rodzaju skoki o tyczce lub na dystans, są uważane przez sportowców za dyscypliny najbardziej uszkadzające obuwie. Standardowe buty do biegania, jakie są stosowane zarówno podczas standardowych konkurencji biegowych jak i skoków, są wyposażone w metalowe kolce, służące do ułatwienia zachowania równowagi podczas szybkiego startu czy biegu, które bardzo łatwo ulegają zużyciu po wielokrotnym uderzeniu o podłoże.

Obuwie skokowe z wymiennymi kolcami stabilizującymi

kolce lekkoatletyczne do skakaniaWiele modeli butów biegowych nie umożliwia wymiany kolców od których wzięły swoją potoczną nazwę, gdyż takowe są przytwierdzone w podeszwie. Każde uszkodzenie czy złamanie kolców może więc wyłączyć je z użytku, a zdarza się to nawet w najbardziej markowych, nowoczesnych butach z dobrym wykonaniem. Producenci obuwia sportowego niejednokrotnie przyjmowali obuwie na gwarancji z właśnie takimi uszkodzeniami, więc od niedawna do sprzedaży wprowadzono kolce lekkoatletyczne do skakania z wymiennymi elementami podeszwy, na których mocowane są właśnie owe stabilizujące kolce. Nie mają one, tak jak dotychczasowe modele butów, kolców zamocowanych na stałe w podeszwie, posiadając zamiast tego wymienne nakładki gumowe, które mogą być błyskawicznie zmienione nawet w przerwie pomiędzy konkurencjami, w razie jakiegokolwiek uszkodzenia podeszwy czy złamania lub wygięcia kolców. Wymiana nakładek nie zajmuje więcej niż kilka sekund i może być wykonana w dowolnym momencie. Mimo iż są one wymienne, nakładki bardzo dobrze trzymają się podeszwy buta, i nie mają tendencji do odchodzenia w trakcie bardzo intensywnego biegu. Same kolce, które są integralną częścią nakładek również wykonane są z należytą jakością. Od standardowych odmian są zauważalnie szersze, mając kształt szerokiego stożka, i zapewniają znacznie lepszą przyczepność niż typowe, proste odmiany kolców.

Z racji iż buty te przeznaczone są przede wszystkim do dyscyplin skokowych, ich podszewka jest przystosowana do ciągłego ruchu oraz dużych obciążeń. Mają one doskonałe właściwości amortyzujące, i w zauważalny sposób zmniejszają siłę jaka wywierana jest na nogi zawodnika po lądowaniu, zapobiegając lub minimalizując możliwość wystąpienia dość często zdarzających się kontuzji. Z racji bardzo dużej wytrzymałości, ale również i funkcjonalności, owe buty coraz częściej wprowadzane są do inwentarzy drużyn sportowych, oraz pojawiają się często u zawodników najbardziej prestiżowych zawodów lekkoatletycznych.