Wydajny system nawadniania

Wydajny system nawadniania

Rolnictwo jest bardzo trudną branżą i żeby na niej zarabiać to koniecznie trzeba przewidywać różne rzeczy jakie mogą pojawić się w przyszłości. Jedną z nich może być przykładowo pojawienie się zbyt dużej ulewy, gradobicie czy też występowanie suszy. Przed tym ostatnim problemem możemy się jednak skutecznie zabezpieczać poprzez zastosowanie systemów nawadniających. Obecnie znanych jest wiele rodzajów takich systemów. Najbardziej popularne stają się jednak systemy kropelkowe.

Nowoczesny system podlewania roślin

niezbędne akcesoria do nawadniania kropelkowegoNie trzeba być botanikiem by wiedzieć, że rośliny bez wody nie są w stanie przetrwać zbyt długo. Jest im ona niezbędna do wzrostu i wydawania plonów. Doskonale zdają sobie z tego sprawę rolnicy, którzy stosują nowoczesne systemy nawadniania na swoich uprawach. W przeszłości stosowano do tego typu zadań najzwyklejsze zraszacze. Były one połączone z przewodami, którymi płynęła woda tłoczona przez bardzo mocne pompy. Obecnie również często się jeszcze takie rozwiązania praktykuje. Jednak bardziej popularne staje się obecnie nawadnianie kropelkowe. Jeśli chodzi o niezbędne akcesoria do nawadniania kropelkowego to obecnie zakupić je możemy w różnych miejscach. Sporo osób zakupuje je drogą elektroniczną. Nawadnianie kropelkowe polega na tym, że woda dawkowana jest w małych ilościach ale w krótkim odstępie czasu. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku zraszaczy gdzie jest tak, że woda jest rozprowadzana w dużej ilości. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku zraszaczy mamy do czynienia z dużą utratą wody. Może ona w ogóle nie docierać do systemów korzeniowych ponieważ trafia na liście roślin czy też na wszystko inne co znajduje się w pobliżu. Natomiast w nawadnianiu kropelkowym jest tak, że woda jest dawkowana bezpośrednio w pobliżu korzenia rośliny. Dzięki temu takie nawadnianie jest zdecydowanie bardziej skuteczne.

Kluczowym elementem systemów nawadniania kropelkowego są przewody, którymi doprowadzana jest woda. Najczęściej są to bardzo cienkie rurki wykonane z PCV. Nowoczesne systemy nawadniania posiadają także cyfrowe sterowniki, które możemy samodzielnie łatwo zaprogramować. Na takich urządzeniach ustawić możemy harmonogram nawadniania z dokładnością co do minuty. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność co do tego, że nawadnianie odbywać się będzie w sposób właściwy. Dużo akcesoriów związanych z nawadnianiem kropelkowym możemy obecnie znaleźć w sieci. Jednak sprzedawane są one także w większych marketach ogrodniczych. Na wiele takich akcesoriów możemy otrzymać gwarancję.