Wydajne piece na pellet

Wydajne piece na pellet

Żyjemy w takim klimacie, że od właściwego ogrzewania zależy niezwykle dużo. W miesiącach zimowych nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować w naszym domu gdyby temperatura w jego wnętrzu była za niska. W związku z tym staramy się dokładać wszelkich starań by nasze systemy grzewcze były jak najbardziej wydajne. Jak się okazuje, system grzewczy oparty o klasyczny kocioł na drewno opałowe czy węgiel często zbyt efektywny nie jest. Mnóstwo energii cieplnej jest w tym wypadku emitowane przez sam kocioł co nie jest zjawiskiem pożądanym.

Nowoczesne kotły z podajnikiem

piec na pelletPrzyzwyczailiśmy się już do tego, że w kwestiach dotyczących ogrzewania stosuje się głównie węgiel. Niektóre osoby, które nie są w stanie takiego węgla zakupić decydują się na ogrzewanie domów drewnem opałowym. Nie można powiedzieć, że wspomniane materiały opałowe się nie spisują. Jednak warto wiedzieć o tym, że możemy obecnie ogrzewać swoje domy takimi materiałami, które nie tylko są o wiele tańsze ale również bardziej skuteczne. Doskonałym przykładem w tym wypadku może być pellet drzewny, który może być świetną alternatywą dla stosowania drewna opałowego. W przypadku pelletu jednak konieczne jest posiadanie odpowiedniego pieca. Nie możemy do klasycznego kotła na drewno opałowe po prostu wsypać pelletu ponieważ nie będzie to rozwiązanie skuteczne i tylko zmarnujemy mnóstwo materiału opałowego. Pellet drzewny swoją maksymalną skuteczność jest w stanie objawiać dopiero wtedy gdy jest spalany w dedykowanych kotłach. Od niedawna kotły te cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem. Piec na pellet drzewny to urządzenie bardzo zaawansowane technologicznie. Stworzono go jednak nie z myślą o tym by był to mercedes wśród kotłów. Jego głównym zadaniem jest po prostu ułatwianie nam życia. Kotły na pellet wyposażone są bowiem w specjalne automatyczne podajniki materiałów opałowych. Dzięki nim nie będziemy musieli samodzielnie dokładać pelletu do naszego kotła ponieważ po prostu kocioł zrobi to za nas. Naszym obowiązkiem będzie jednak dbanie o odpowiednią ilość pelletu w zasobniku.

Niektóre piece na pellet posiadają zasobniki tak duże, że możemy wsypać do nich kilka worków pelletu i mieć spokój nawet na kilka dni. Na specjalnym sterowniku będziemy musieli ustawić pożądaną temperaturę w naszym domu i to w zasadzie wszystko. W przypadku gdy temperatura zacznie być za niska to kocioł automatycznie uruchomi podajnik i dołoży pelletu do paleniska. Nowoczesne kotły dodatkowo wyposażane są w systemy sterowania dopływem tlenu do kotła.