Wybór klocków dla dzieci

Wybór klocków dla dzieci

Małe dzieci rozwijają się w bardzo szybkim tempie, dlatego czasem możemy być zaskoczenie umiejętnościami malucha. Pierwsze zabawki dziecko dostaje już w pierwszych, lub drugim miesiącu życia, choć nie są to skomplikowane przedmioty, bo jedynie grzechoczą, lub szeleszczą. Maluszek będzie miał jeszcze czas na złożone zabawki, które wymagają posiadania różnych umiejętności. Już około roczne dziecko może z powodzeniem się bawić klockami.

Wygląd klocków dla małych dzieci

klocki dla małych dzieciW życiu każdego dziecka nadchodzi moment, kiedy zaczyna się interesować klockami, które świetnie rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą planowania i pobudzają kreatywne myślenie. Początkowo maluchy budują z nich proste konstrukcje takie jak wierze, czy mosty, a dopiero później rozpoczyna się prawdziwa zabawa, której jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i ilość klocków. Klocki dla małych dzieci są wykonane z bezpiecznego tworzywa sztucznego, mają zaokrąglone kształty i są wystarczająco duże, żeby maluch nie był w stanie ich wsadzić do buzi. To bardzo ważna cecha, ponieważ małe dzieci bardzo często to co mają w rączkach wkładają do buzi w celu zbadania. Klocki są sprzedawane w zestawach liczących po przynajmniej osiemdziesiąt elementów różnej wielkości. Mają także różne kształty, które rozbudzają ciekawość dzieci i umożliwiają zbudowanie ciekawych konstrukcji. Klocki są w kształcie kwadratów, kół, prostokątów i trójkątów, dzięki czemu maluch przy okazji uczy się kształtów i kolorów, gdyż w każdym zestawie jest ich przynajmniej kilka. Niektóre zestawy klocków są dedykowane do stworzenia konkretnych budowli, jak na przykład samochodów, czy zamków, a inne mają po prostu określoną ilość elementów, z których można stworzyć cokolwiek. Bardzo małe dzieci, klockami powinny się bawić razem z rodzicami, gdyż najczęściej jeszcze tego nie potrafią i na zasadzie naśladowania, będą wykonywać poszczególne czynności. Początki są trudne, gdyż maluchy najpierw chcą jedynie burzyć, ale z czasem zaczynają same konstruować budowle.

Zakup klocków dla dziecka jest świetnym pomysłem bez względu na wiek, ważne jedynie, aby były dostosowane do jego wieku i możliwości. Im mniejsze dziecko się nimi bawi, tym większe rozmiary powinny mieć. Zgodnie z zaleceniami producenta, dopiero pięcio – sześcioletnie dzieci mogą się bawić klockami o normalnych rozmiarach i należy przestrzegać tych wytycznych. Cena kloców zależy od ich wielkości, ilości elementów i modelu. Najtańsze mogą kosztować nawet około pięćdziesięciu złotych za opakowanie.