Usuwanie poszycia z azbestu

Usuwanie poszycia z azbestu

 

Przez wieki do pokrywania dachów w budynkach gospodarczych oraz w domach stosowano słomę. Z biegiem czasu zaczęto wypalać dachówki z gliny, które również doskonale się na dachach sprawdzały. Kilkadziesiąt lat temu w sprzedaży w sklepach z materiałami budowlanymi pojawił się eternit. Materiał ten bardzo szybko zyskał na popularności. Wpływ na to miała również stosunkowo niska cena. Na dzień dzisiejszy nie kupimy tego materiału w sklepach bowiem uznawany jest za szkodliwy i nawet jesteśmy zobligowani do tego by takie poszycie z eternitu usunąć.

Nowoczesne metody utylizacji azbestu

demontaż eternitu z dachuDo 2032 roku mamy obowiązek z naszych dachów usunąć eternit jeśli taki na nim się znajduje. Z licznie przeprowadzonych badań wynikło, że eternit zawiera włókna azbestowe, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do powstawania nowotworów w układzie oddechowym. W związku z tym dla swojego zdrowia należy taki eternit zutylizować. Pod żadnym pozorem nie możemy jednak tej czynności wykonywać samodzielnie. Grozi to bowiem powstawaniem pyły azbestowego, który może być jeszcze bardziej niebezpieczny niż sam eternit leżący na dachu. Demontaż eternitu z dachu to czynność, którą zajmować się muszą specjaliści. Posiadają oni nie tylko niezbędne umiejętności i wiedzę jak należy obchodzić się z azbestem ale również dysponują najróżniejszym sprzętem, który taki demontaż eternitu ułatwi. Na dzień dzisiejszy w naszym kraju funkcjonują już tysiące firm oferujących usługi usuwania eternitu. Wiele osób martwi się koniecznością demontażu eternitu z dachu z tego powodu, że taki proces będzie dość kosztowny. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że często w Polsce realizowane są projekty dzięki, którym możemy uzyskać dofinansowanie do tego zadania. W niektórych przypadkach możemy otrzymać nawet 80% wsparcia finansowego związanego z usuwaniem azbestu. Takie wsparcie w znacznym stopniu ułatwi nam zrealizowanie tego zadania, którego przecież i tak nie jesteśmy w stanie pominąć bowiem prędzej czy później każdy budynek pokryty eternitem musi przejść modernizację.

Na dzień dzisiejszy w Polsce znaleźć możemy wielu polecanych specjalistów, którzy eternit z dachu usuną w ciągu kilku godzin. Wracając do kwestii związanej z dofinansowaniem należy zaznaczyć, że takie wsparcie finansowe nie obejmuje stworzenia nowego poszycia dachowego a jedynie samą utylizację poszycia z eternitu. Wiele osób błędnie sądzi, że otrzyma pieniądze na budowę nowego dachu. Koniecznie trzeba mieć ten fakt na uwadze starając się o dofinansowanie, o którym mowa.