Usuwanie osadu z kostki brukowej

Usuwanie osadu z kostki brukowej

Położenie kostki brukowej przed domem jest dla wielu z nas bardzo ważnym elementem, który wzmocni nasz podjazd i zapewni nam estetyczny wygląd. Przy tym niewielu z nas wie jak szybko powstają na tej powierzchni wykwity wapienne. To całkowicie naturalny proces związany z oddziaływaniem czynników atmosferycznych i mimo iż osad po miesiącach zniknie samoistnie nie każdy chce go mieć tak długo. Dlatego warto zapoznać się z metodami mającymi na celu ułatwienie nam uzyskania w pełni estetycznej kostki brukowej w obrębie naszej posiadłości.

Najszybsze usuwanie osadu z kostki brukowej

wykwit wapienny na kostce brukowejJeśli byliśmy zaskoczeni wykwitem wapiennym na naszym podjeździe świeżo po nałożeniu kostki brukowej to znaczy, iż nie mieliśmy pojęcia o tym, że jest to w pełni naturalne zjawisko. Dzieje się tak, gdyż kostka brukowa się stabilizuje i twardnieje po ułożeniu, a dodatkowo są to po prostu reakcje na działanie zmiennych warunków pogodowych. Oznacza to po prostu, iż każdy cement, a w tym kostka brukowa, zawiera wapno wchodzące w reakcje z wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Jak się okazuje wykwit wapienny na kostce brukowej jest dla większości z nas bardzo nieestetycznym zjawiskiem. Oczywiście, samoistnie zniknie, jednak będzie trwać to przynajmniej kilka miesięcy. Aby temu zaradzić i przyspieszyć proces usuwania białych plam możemy skorzystać z kilku prostych metod, jednak przy niektórych będziemy musieli być szczególnie uważni, a nawet zaleci się pomoc specjalisty. Przede wszystkim regularne mycie myjką ciśnieniową pomoże nam w pozbyciu się przebarwień, lecz będzie to proces najbardziej czasochłonny. Z kolei piaskowanie jest skuteczne, ale nieumiejętnie przeprowadzone spowoduje szkody w strukturze kostki, więc warto zatrudnić do tego eksperta. Ostatnią metodą, która również wymaga skupienia jest ługowanie, do którego wykorzystujemy niskoprocentowe kwasy takie jak mrówkowy, solny czy octowy. Są to po prostu kompresy, które pozostawiamy na jakiś czas, byle nie za długi, aby usunąć przebarwienia.

Wykorzystywanie kostki brukowej na podjeździe do domu jest wskazane, gdyż to jedna z bardziej wytrzymałych metod zapewniających nie tylko komfort parkowania, ale również ten estetyczny. Mimo to białe wybarwienia mogą popsuć nam naszą wizję. Jest jednak na to kilka metod, które pomogą nam o wiele szybciej pozbyć się wapiennego osadu, a są to ługowanie, piaskowanie i mycie myjką ciśnieniową. Każda z tych metod ma zalety i wady, a jeśli chcemy możemy być pewni, że wapń sam zaniknie po kilku miesiącach.