Urządzenia potrzebne do malowania proszkowego

Urządzenia potrzebne do malowania proszkowego

Malowanie karoserii aut czy metalowych przedmiotów za pomocą farby proszkowej to metoda, którą zoptymalizowała pracę w warsztatach lakierniczych czy malarskich. Farba o proszkowej strukturze, jest wyrzucana za pomocą pistoletu ze specjalnej dyszy i kierowana jest prosto na malowane podłoże. Malowanie proszkowe znacznie skraca czas pracy lakiernika, a efekty utrzymują się przez długi czas.

Malowanie samochodów metodą proszkową

malowanie proszkowe urządzeniaW przeciwieństwie do malowania aut metodami tradycyjnymi malowanie proszkowe pozwala na bardzo szybkie i dokładne pokrycie kolorem malowanych struktur. Metoda te jest coraz częściej wykorzystywana, dlatego że farba proszkowa daje ochronę przed korozją oraz przed działaniem szkodliwych promieni UV. Dodatkowo chroni karoserię aut czy przedmioty przed ewentualnymi zarysowaniami. By wykonać malowanie proszkowe urządzenia wykorzystywane do tej metody muszą być idealnie dopasowane do działania pod dużym ciśnieniem. Na rynku dostępne są specjalne zestawy w formie walizek, w których środku znajdują się wszystkie urządzenia możliwe do malowania proszkowego. Żeby wykonać malowanie metodą proszkową, potrzebne jest użycie specjalnego pistoletu. Taki zestaw składa się z pistoletu, dyszy oraz ze zbiornika na farbę. Po podłączeniu do pistoletu do zbiornika z farbą, z dyszy pistoletu wydobywa się natrysk elektrostatyczny, w wyniku którego drobinki farby osiadają na metalowych powierzchniach. Żeby farba dokładnie przywarła do podłoża, wcześniej metalowe podłoże musi zostać dokładnie oczyszczone z brudu i odtłuszczone. Taką metodą pokrywane są nie tylko karoserie aut, ale także mniejsze metalowe przedmioty oraz meble. Końcowym etapem procesu pokrywania farbą proszkową, wszystkie pokryte elementy muszą zostać wypalone w specjalnym piecu. Trwałość powłok pokrytych farbą proszkową jest o wiele większa niż trwałość pokryw pomalowanych tradycyjnym sposobem. Wybór koloru farby proszkowej jest szeroki, dzięki czemu każdy użytkownik będzie w stanie znaleźć odpowiedni odcień. Dodatkowym atutem tej metody jest jej ekologiczność. Nie dość, że jest to farba, która nie szkodzi ludzkiemu zdrowiu, ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji, to dodatkowo nie ma ona negatywnego wpływu na środowisko.

Malowanie proszkowe  to metoda, która przebojem wdarła się na rynek i jest coraz częściej wykorzystywana. Tak pokryte przedmioty czy auta nie tracą przez lata swojego koloru. Pokrywanie aut taką metodą może odbyć się dzięki specjalnym narzędziom takim jak pistolety, które posiadają działający pod dużym ciśnieniem mechanizm natryskowy.