Sztukateria a nowoczesność wnętrza

Sztukateria a nowoczesność wnętrza

 

Czas na odświeżenie mieszkania, priorytetowo wiesz, że należy przemalować ściany. Zastanawiasz się jednak co by zrobić jeszcze, skoro i tak czeka Cię remont i rozgardiasz z nim związany. A chciałbyś, żeby zmieniło się coś więcej niż tylko kolor ściany. Oczekujesz odmiany. Może na ścianach powinna zagościć sztukateria? Nie bój się tego słowa. Sztukateria nie oznacza, że ma być staroświecko i w babcinym stylu. Absolutnie nie.

Co można wyczarować ze sztukaterią?

estetyczna sztukateria gipsowaPowalczę z stereotypem, iż sztukateria to tylko dekoracja  w zamkowych komnatach, staroświeckich hotelach i we wnętrzach, gdzie czas się zatrzymał. Mogę zaskoczyć tezą, że sztukateria pasuje również do nowoczesnych, minimalistycznych, stonowanych pod kątem dekoracji wnętrz  –  poprzez rewelacyjne kontrastowe połączenie. Każdy bowiem designer i projektant powie, że przełamanie danego stylu jest wskazane, aby osiągnąć niepospolitość przestrzeni. Wyobraź sobie antracytowe , modern ściany i białe sztukateryjne listwy ozdobne połączone ze sobą w sposób tworzący ramy obrazów. Niech będzie to tryptyk, gdzie nie ma obrazu, samym dziełem są ów sztukateryjne listwy. Do tego dodamy nowoczesne kształtem i kolorem meble i efekt murowany. Pomysł z ich wykorzystaniem może pojawić się też w sypialnianej przestrzeni, gdzie estetyczna sztukateria gipsowa w formie listew podzieli ściany na dwie części. Górne część pomalowana na modny antracytowy kolor, dolna część zwana dawniej lamperią zostanie wypełniona nowoczesną tapetą w biało-czarne, pionowe pasy. I tu kolejny  argument na współistnienie sztukaterii i nowoczesności. Bardzo ciekawym elementem są również listwy sztukateryjne zwane karniszowymi. Służą one jako maskownice dla wszelkich nierówności i samych karniszy. Montowane tuż przed nim, tworzą estetyczną, elegancką ozdobę. Pamiętajmy również o technicznej stronie sztukaterii. Otóż wybierzmy każdorazowo klej dedykowany dla ów elementów i zapoznajmy się dokładnie z zasadami ich montażu.  Wybierzmy takie, które gotowe są do malowania oraz pokryte podkładem chroniącym przed zawilgoceniem i pleśnią. Zwłaszcza jest to ważne, gdy chcemy sztukaterię zamontować w kuchni czy łazience.

Reasumując, sztukateria daje na możliwość wprowadzenia zmian, nie naruszając przy tym zbytnio domowego budżetu. Nie wygórowanym finansowo i nie wymagającym specjalnych umiejętności sposobem można wyczarować prawdziwie zamkowe komnaty we własnym domu. Zmiana będzie widoczna gołym okiem i wprowadzi odrobinę arystokratycznego,wykwintnego luksusu.