Sztuczne potoki w ogrodach

Sztuczne potoki w ogrodach

 

Kto z nas nie marzy o własnym, przydomowym ogródku? Zielonej trawie, kolorowych kwiatach, pięknych krzewach i drzewach owocowych? Do tej wizji można dodać sztucznie uformowany strumień szumiący z boku. W zależności od tego czy nasz ogród jest bardziej nowoczesny czy naturalistyczny możemy zdecydować się na różne formy potoków. Pamiętajmy, że jest to też spora inwestycja finansowa, dlatego przed decyzją, trzeba dokładnie przemyśleć swoją wizję.

Jak tworzyć sztuczny strumień w ogródku

sztuczny strumień w ogrodzieUformowanie strumienia w ogródku to jedno z tych zadań, które możemy wykonać samodzielnie. W internecie znajdziemy mnóstwo poradników i filmów z instrukcją jak, krok po kroku, uformować strumień na jakim nam zależy. Przede wszystkim należy zadbać o to, by woda mogła w nim ciągle płynąć. Jeśli nasz teren jest naturalnie pofałdowany mamy ułatwione zadanie. Jeśli nie, musimy samodzielnie zadbać o odpowiednie spadki. Pamiętajmy, że spadek nie musi być na całej długości potoku taki sam. Największy powinien być tuż przy źródle – jeśli chcemy uformować kaskadę lub wodospad, jest to dobre miejsce na jego wykonanie. Im bliżej końca tym spadek powinien być mniejszy, by woda delikatnie wpadała do ujścia. Sztuczny strumień w ogrodzie nie będzie działał bez odpowiedniej pompy, która będzie zasysać wodę z końca potoku, a następnie transportować ją w górę nurtu. Sprzęt taki musi cechować się odpowiednią mocą, w zależności od tego jak długi potok budujemy i jak wiele będzie wymagał on wody. Musimy zadbać też o odpowiednie uszczelnienie koryta potoku, w tym celu zaopatrzmy się w specjalistyczne materiały, specjalnie do tego przeznaczone. Pamiętajmy, że folia uszczelniająca koryto musi przykrywać je na całej długości – dlatego bardzo możliwe jest, że będzie ona nieestetycznie wystawać na naszym trawniku. Do jej przykrycia idealnie nadadzą się kamienie, które przy okazji będą ładnie współgrać z wybudowanym przez nas strumieniem.

Na samym początku, przeliczając koszty, jakie będziemy musieli pokryć by spełnić marzenie o potoku w ogrodzie, dobrze jest porównać kilka pomp od sprawdzonych producentów. Zadbajmy o to by pompa służyła nam przez lata, a przy tym nie wyzerowała naszych domowych oszczędności. Dla całego kosztorysu należy porównać także ceny innych materiałów, jakich będziemy potrzebować. Ostatecznie możemy porównać, czy lepiej zbudować potok samemu, czy zlecić to zadanie profesjonalistom. Pamiętajmy, że tworząc w ogrodzie strumień wydamy nie tylko pieniądze, ale poświęcimy też własny czas.