Szafy na dokumenty biurowe

Szafy na dokumenty biurowe

Szafka na akta jest meblem biurowym używanym zazwyczaj do przechowywania papierowych dokumentów w teczkach. W najprostszym kontekście jest to szafka z szufladami, w których przechowywane są przedmioty. Dwie najczęstsze formy szafek na akta to teczki pionowe i boczne. Pionowa szafka posiada szuflady wystające z krótkiego boku (zazwyczaj 15 cali) szafki. Boczna szafka na teczki posiada szuflady, które wystają z długiego boku (różne długości) szafki. Istnieją również teczki półkowe, które znajdują się na półkach.

Konstrukcja i rodzaje szaf aktowych

duże szafy aktoweW wielu krajach szafy na akta są często zaprojektowane tak, aby pomieścić najbardziej popularne rozmiary papieru, takie jak A4. Duże szafy aktowe są zazwyczaj wykonane z blachy lub drewna. Szuflady używają kreślarskiej prowadnicy ułatwiającej otwieranie, która zawiera „outstop”, aby zapobiec całkowitemu wyciągnięciu szuflady z szafy. Każda szuflada posiada uchwyt do wyciągania szuflady, a na jej przedniej stronie znajduje się zazwyczaj etykieta, która pozwala użytkownikowi na identyfikację zawartości szuflady. Wiele szafek na akta zawiera również zamek na klucz, który zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do przechowywanych dokumentów. Istnieją dwa rodzaje zamków: blokada krzywkowa, która jest aktywowana za pomocą klucza obracającego blokadę i zamek tłokowy otwierany kluczem (można go też zamknąć przez naciśnięcie korpusu zamka). Zamek tłokowy pozwala użytkownikowi na szybkie zamknięcie i zablokowanie kilku szafek w krótkim czasie. Henry Brown, amerykański wynalazca, opatentował 2 listopada 1886 roku „pojemnik do przechowywania i zabezpieczania papieru” – ogniotrwały i bezpieczny w razie wypadku, wykonany z kutego metalu, który można było zamknąć zamkiem. Był to pojemnik specjalny, ponieważ oddzielał od siebie papiery. Wynalezienie pionowego pliku pozostaje nierozwiązaną tajemnicą. Źródła wtórne twierdziły, że złoty medal został wręczony na Światowych Targach Pionowych w 1893 r. za pionową teczkę. Muzeum Wczesnego Urzędu nie znalazło żadnych dowodów na potwierdzenie tych twierdzeń.

Jednak informacje przedstawione w omówieniu pionowych szafek na akta w Muzeum Wczesno-Biurowym sugerują, że do komercyjnego wprowadzenia pionowej teczki mogło dojść w 1900 r., kiedy to firma o nazwie Biuro Biblioteczne (założona w 1876 r., późniejszy oddział Remingtona Randa) opublikowała katalog zawierający pionową szafkę na akta. Amerykański patent został zgłoszony w 1902 roku przez Library Bureau, które uznało Davida E. Huntera za wynalazcę.