System podlewania ogrodów i trawników

System podlewania ogrodów i trawników

Posiadanie własnego ogrodu czy trawnika, wiąże się z ich częstym podlewaniem. Z biegiem czasu zwykłe konewki zaczęto zamieniać, na długie, czasem niezbyt poręczne węże ogrodowe. Były one jednak o tyle wygodne, że umożliwiały podlanie większej części ogrodu i samodzielne dozowanie zużytej wody, które i tak było duże. Nowsze węże zaczęto również zaopatrywać w różne końcówki, aby bardziej kontrolować jej przepływ i dopasować strumień do podlewanej rośliny. Ale i to rozwiązanie zostało szybko zastąpione, czymś jeszcze nowszym.

Nowoczesne podlewanie trawników

system podlewania trawnikaTradycyjne sposoby podlewania, są coraz bardziej automatyzowane. Powstają automatyczne systemy nawadniania, które idealnie sprawdzają się przy pielęgnacji większych ogrodów, jak i mniejszych trawników otaczających nasze domostwo. Jeżeli planujemy zaopatrzyć się w taki system, to najlepszym momentem na montaż takiej linii, jest niestety czas, w którym dopiero planujemy i projektujemy nasz ogród, czyli jeszcze przed jego budową. Później wymaga to bezpośredniej ingerencji w jego struktury, co może się przyczynić do zniszczenia naszych grządek i ponownego sadzenia. Jeżeli jednak nie pomyśleliśmy o tym wcześniej, to wszystko jest do zrobienia, jednak musimy być przygotowani na ewentualne ryzyko utraty części lub wszystkich roślin. Nowoczesny system podlewania trawnika, polega na podlewaniu go za pomocą automatycznych zraszaczy, mikro zraszaczy lub linii kroplujących odpowiednio dobranych do rodzaju roślinności. Jak już wcześniej wspomniałem jest to system, a każdym systemem kieruje właściwie zaprogramowany sterownik, który kontroluje jego pracę. Konfiguracja prowadzona jest bezpośrednio po montażu całego oprogramowania. Nie jest to tanie rozwiązanie, jednak posiada sporo zalet. Jedną z nich jest fakt, że system praktycznie nie wymaga ciągłej obsługi. Wszelkie plany ustawia się podczas konfiguracji, jeśli zostanie ona odpowiednio przeprowadzona, to podlewanie będzie przeprowadzane o ustalonych porach. Pozwala ono również na oszczędzanie wody oraz minimalne jej zużycie, w przeciwieństwie do węża ogrodowego. Można bowiem zaprogramować odpowiednie dozowanie wody, dla naszych roślin. Warto rozważyć montaż takiego systemu, nawet w przypadku stosunkowo niewielkich ogrodów. Bowiem w systemie można również ustawić powierzchnie, na jakich będą pracować zraszacze.

Jest to więc stosunkowo dobre rozwiązanie, w przypadku posiadacza dużych połaci zieleni, jak i dla tego, który zajmuje się nie wielkim ogródkiem. W końcu sama jego pielęgnacja jest czasochłonna i składa się na nią wiele czynności. Dobrze jest więc zaoszczędzić sobie trochę czasu, który poświęcamy na ciągłe podlewanie naszego trawnika i wykorzystanie go na odrobinę relaksu.