Stosowanie używanych taśm w przenośnikach taśmowych

Stosowanie używanych taśm w przenośnikach taśmowych

 

Przenośniki taśmociągowe to wciąż najczęściej wykorzystywane urządzenia do transportu materiałów w zakładach przemysłowych. Taśmy są wytrzymałe i wydajne jeśli chodzi o transport zwłaszcza dużego urobku. Niestety te jak i inne urządzenia do produkcji przemysłowej są bardzo drogie, a ceny części zamiennych mogą przyprawić przeciętnego obywatela o zawrót głowy. Dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z alternatywnych metod serwisowania taśmociągów.

Dobre używane taśmy przenośnikowe

dobra używana taśma przenośnikowaNajczęstszymi elementami w taśmociągach, które należy wymieniać są rolki, łożyska i taśmy transportowe. Co do tych dwóch pierwszych nie mamy wyjścia i najlepiej jest po ich zużyciu wymieniać je na nowe elementy. Co do taśm z gumy mamy na szczęście jeszcze alternatywę w postaci rynku używanych części zamiennych. Tak naprawdę dobra używana taśma przenośnikowa może służyć nam tak samo długo jak nowy produkt. Wszystko dlatego, że te taśmociągi są z reguły długowieczne i często materiał gumowy, z których są wykonane potrafi przetrwać nawet dłużej niż cała linia produkcyjna. Przez to producenci demontując stare taśmociągi, zazwyczaj przekazują je do zakładów utylizacji,. Które często demontują zdrowe taśmy i przekazują je na rynek wtórny. Koszt używanej taśmy jest kilkukrotnie mniejszy niż w przypadku nowej, która kosztuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od jej rozmiarów. Jeśli używana taśma nie posiada widocznych obtarć lub guma nie wykazuje spękań, to taka taśma w dalszym ciągu nadaje się do użytku. Nie musi mieć do tego nawet idealnych rozmiarów co taśma do wymiany, wystarczy aby posiadała tylko pewien nadkład w stosunku co do niej, gdyż taką taśmę można łatwo docinać i skracać tak, aby pasowała do konkretnego urządzenia. Oczywiście z wydłużeniem będzie raczej gorzej i stąd moja uwaga odnośnie nadmiarowości używanego elementu. Taśmę przycina się za pomocą noża, a połączyć można ją na tak zwany zakład, który wykonuje się na każdej warstwie. Całość można połączyć przy pomocy kleju do taśm i utwardzacza, a takie połączenie z reguły wytrzyma wieki.

Używany taśmociąg często nawet po założeniu na urządzenie również potrafi przetrzymać jego żywotność. Nie jest nowością na rynku używanie tej samej taśmy kilka razy z rzędu na różnych urządzeniach. Warto jednak zwrócić uwagę na jej stan techniczny, gdyż używanie taśmy w nieodpowiednich warunkach nasłonecznienia i wilgoci szybciej prowadzi do zużycia elementów gumowych. Jeśli jednak nie następuje nic takiego można jej spokojnie używać w innym urządzeniu.