Sposoby na pozbycie się grzybów z domu

Sposoby na pozbycie się grzybów z domu

Pleśń może pojawić się wewnątrz domu lub mieszkania w najmniej oczekiwanym momencie. Przyczyną zagrzybienia jest niewłaściwa izolacja, brak wentylacji lub zbyt niska temperatura. Jeśli dom przez lata stał opuszczony, niezamieszkały, to pleśnie pojawiają się często na ścianach i sufitach. Piwnica jest jednym z głównych miejsc narażonych na zagrzybienie. Przeciekające stropy też mogą powodować zagrzybienie domu. Jak skutecznie walczyć z wilgocią i pleśnią we wnętrzach? Oto praktyczny poradnik remontowy.

Jak wygląda usuwanie pleśni ze ścian?

odgrzybianie domuUsuwanie pleśni z wnętrz mieszkalnych uzależnione jest od bardzo wielu czynników. Profesjonalna ekipa remontowa specjalizująca się w odgrzybianiu wnętrz mieszkalnych i użytkowych dokładnie sprawdza źródło powstawania nieestetycznych nacieków. Grzyb może mieć różne stadia. Jednym z pierwszych i najłagodniejszych są szarawe plamy, drobne wykwity, które z łatwością można zetrzeć ścierką lub gąbką. Jeśli ściana była przez długi czas narażona na zawilgocenie lub namakanie, grzyb może być znacznie większy, zmienia kolor na fioletowy, zielony, mocno czarny. Tego typu intensywne zagrzybienie może wymagać skucia tynków i osuszania murów ceglanych lub wykonanych z innego materiału. Profesjonalne odgrzybianie domu polega na kilku czynnościach. Pierwsza jest ocena wielkości pleśni. Drugi krok to wybór środków chemicznych i impregnatów o właściwościach odgrzybiających. Można też stosować odgrzybianie mechaniczne, czyli częściowe skuwanie tynków porośniętych grzybem. Wybór metody odgrzybiania uzależniony jest od indywidualnych okoliczności. Czasem trzeba usunąć główną przyczynę zagrzybienia, np. przeciekający dach, nieszczelne rynny lub zbyt szczelne okna. Obecnie dużą rolę w walce z pleśniami odgrywają systemy wentylacji w domu. W oknach powinny znajdować się specjalne wywietrzniki. Zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na parowanie i różnice temperatur, czyli w łazience i kuchni, pleśń może dawać o sobie znać i dlatego warto powierzyć odgrzybienie profesjonalnej ekipie. 

Jeśli w domu pojawią się pierwsze oznaki pleśni, czyli wykwitów na ścianach, trzeba natychmiast reagować. Samodzielnie można usunąć niewielkie wykwity i zawilgocenia. Jeśli jednak pleśń i grzyb pojawiają się systematycznie, to warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej ekipy remontowej lub fachowców od odgrzybiania. W różnych miejscach w domu może dojść do zagrzybienia, które jest nie tylko nieestetyczne, lecz także szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Pleśnie niekorzystnie wpływają na układ oddechowy.