Skutery elektryczne jako środki transportu dla niepełnosprawnych

Skutery elektryczne jako środki transportu dla niepełnosprawnych

 

Jeszcze nie tak dawno temu w większości przypadków niepełnosprawność wyłączała z życia społecznego. W dzisiejszych czasach jest na szczęście inaczej – osoby niepełnosprawne maja coraz więcej możliwości, aby korzystając z osiągnięć techniki, być otwartym na świat. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie skutera inwalidzkiego. Takie skutery nazywane są również wózkami elektrycznymi, chociaż wcale nie przypominają typowe wózki inwalidzkie. Po co takie rozwiązania?

Składane i ładowane elektrycznie skutery inwalidzkie

skuter elektryczny inwalidzkiPrzede wszystkim po to, by osoba niepełnosprawna czuła się bardziej niezależna. By mogła decydować o tym, kiedy i gdzie chce pojechać, nie angażując do tego członków rodziny. Na pewno dla osoby niepełnosprawnej (np. takiej, która nie potrafi chodzić) nie jest żadnym komfortem proszenie za każdym razem kogoś z rodziny o zrobienie zakupów czy podwózkę w konkretne miejsce. Dzięki skuterom inwalidzkim takie osoby mogą to robić same, bez niczyjej pomocy. I tu pojawia się pytanie, czy aby na pewno jest to technologia bezpieczna. Okazuje się, że tak. Pomimo tego, że skutery kojarzą się głównie z rozwiązaniem dwukołowym, to w tym przypadku skutery posiadają cztery kółka. Są więc pojazdami stabilnymi, w których nie trzeba martwić się o utrzymywanie równowagi. Poza tym skutery inwalidzkie nie rozpędzają się do takich szybkości jak zwykłe skutery. Zazwyczaj prędkość maksymalna takich skuterów to 6km/h. Pozwala to na przemieszczanie się skuterów inwalidzkich po chodnikach, co także wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa osoby niepełnosprawnej. Taki skuter elektryczny inwalidzki, jak sama nazwa wskazuje, posiada baterie akumulatorowe. Oznacza to, że skuter ten może być ładowany prądem elektrycznym. Przed każdym wyjazdem należy naładować skuter, podłączając go do prądu. Pełne naładowanie starcza na co najmniej kilka godzin jazdy, więc nie trzeba się przejmować tym, że w drodze po zakupy skuter wyłączy się. Poza tym większość skuterów inwalidzkich to urządzenia składane, dzięki czemu można je zabrać ze sobą w wiele miejsc. Z łatwością mieszczą się w bagażnikach samochodów. Można je również bez problemu zabrać do autobusu, pociągu, a nawet do samolotu.

Zmieszczą się nawet w tramwaju. Warto sprawić osobie niepełnosprawnej taki prezent, bo dzięki niemu nie będzie czuła się wyalienowana i całkowicie odizolowana od życia społecznego – w każdej chwili będzie mogła pojechać na spacer do pobliskiego parku, po zakupy na targ, do galerii handlowej, załatwić sprawy na poczcie i znacznie więcej. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od modelu skutera.