Skuteczne i wygodne uzdatnianie wody

Skuteczne i wygodne uzdatnianie wody

Zarówno woda czerpana z własnego ujęcia, jak i ta płynąca do naszego domu z wodociągów, wymaga w mniejszym lub większym stopniu uzdatniania. Woda ze studni najczęściej zawiera zbyt wysoką ilość żelaza i manganu, co jest powodem jej przykrego zapachu i smaku, jak również zabrudzeń na armaturze. Natomiast woda z wodociągów, co prawda spełnia konkretne normy, jednak poprzez wysoką zawartość wapnia i magnezu jest to woda bardzo twarda.

Zmiękczacze, odżelaziacze i odmanganiacze wody

efektywne odżelazianie wodyWoda w większości polskich miast to woda twarda lub bardzo twarda. Decyduje o tym wysoka zawartość dwóch pierwiastków: wapnia i magnezu. Tak niekorzystne parametry wody powodują stopniowe szkody w sprzętach gospodarstwa domowego, takich jak pralki czy zmywarki. Kamień osadzający się na grzałkach i innych częściach mechanizmów, powoduje stopniowe pogorszenie jakości pracy maszyny, a w rezultacie jej awarię. Nie wspominając już o kamieniu zbierającym się na dnie czajników, czy brzydkich i trudnych osadach na armaturze i w kabinie prysznicowej. Zanieczyszczone zbierającym się kamieniem baterie w łazience, zmniejszają stopniowo ciśnienie wody, zmuszając nas do ich regularnego solidnego czyszczenia. Twarda woda to także konieczność używania większej ilości detergentów do prania i zmywania. Aby zatem uniknąć wszystkich przykrych sytuacji, warto zainwestować w dobry system uzdatniania wody w domu. Domowe stacje uzdatniania wody oferują zarówno efektywne odżelazianie wody, jej odmanganianie, oraz zmiękczanie. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego urządzenia, konieczne będzie zbadanie wody, jaka krąży w naszej instalacji. Dzięki wynikom takiego badania będziemy mogli dopasować odpowiednie złoże, które będzie odpowiedzialne za uzdatnianie. Zarówno efektywne odżelazianie wody, jak i jej odmanganianie i zmiękczanie dzieli się na trzy etapy: utlenianie, osadzanie (filtracja) oraz wypłukiwanie (regeneracja). Pamiętajmy, że każda stacja uzdatniania wody posiada również zbiornik regeneracyjny, służący do regularnej regeneracji złoża filtracyjnego. Jedną z ważnych czynności w obsłudze urządzenia jest kontrola ilości soli w tymże zbiorniku, oraz uzupełnianie jej w razie potrzeby.

Samo złoże filtracyjne należy wymieniać co kilka lat (wedle wytycznych producenta). Choć sama stacja pracuje automatycznie, warto okresowo kontrolować parametry wody przed i po filtracji, a także sprawdzać ciśnienie wody w instalacji. Istotne jest także umiejscowienie stacji uzdatniania w taki sposób, aby mieć swobodny do niej dostęp, a jednocześnie w jak najbliższej odległości od wejścia instalacji wodnej do budynku.