Skuteczne czyszczenie maszyn suchym lodem

Skuteczne czyszczenie maszyn suchym lodem

Technologia czyszczenia suchym lodem polega na wyrzucaniu z urządzenia miotającego, za pomocą sprężonego strumienia powietrza, granulatu suchego lodu na czyszczoną powierzchnię. Granulat, w zderzeniu z powierzchnia schładza ją, co powoduje, że warstwa brudu staje się krucha i łamliwa. W rezultacie, warstwy zanieczyszczeń oddzielają się od materiału podłoża, a następnie usuwane są strumieniem granulatu. 

Zastosowanie czyszczenia suchym lodem

profesjonalne czyszczenie urządzeń suchym lodemProces czyszczenia suchym lodem to działanie bardzo precyzyjne. Operator oczyszcza miejsce po miejsce, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie procesu na styku różnych materiałów bez ryzyka ich uszkodzenia, np. metal i guma. W takim przypadku, profesjonalne czyszczenie suchym lodem, jest tak przeprowadzone, aby oczyścić metalowe elementy i nie naruszyć gumowych. Co ważne, proces jest przeprowadzany ,,na sucho’’ – umożliwia to aplikację w miejscach pod napięciem. Technologia czyszczenia suchym lodem znalazła swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie metody konwencjonalne nie dają pożądanych rezultatów lub w przypadku, gdy ich użycie jest niewskazane lub niemożliwe. Szczególnie polecana jest w przypadkach, gdzie istnieje możliwość uszkodzenia bądź naruszenia powierzchni czyszczonej, np. w przypadku czyszczenia elementów aluminiowych. Profesjonalne czyszczenie urządzeń suchym lodem nie powoduje uszkodzenia materiału macierzystego, również nie nadaje mu porowatej faktury. Stosując konwencjonalne metody czyszczenia istnieje niebezpieczeństwo, że materiał czyszczący pozostanie w zagłębieniach form urządzeń, co często stwarza problemy podczas procesu produkcji. Dodatkowo, czyszczenie suchym nie generuje toksycznych odpadów czy oparów. Po czyszczeniu suchy lód odparowuje wprost do atmosfery. Osłabiona uderzeniami i niską temperaturą powierzchnia brudu, pod wpływem mikro eksplozji zaczyna pękać i odpadać. W rezultacie, nawet mocno zabrudzone powierzchnie aut czy silników można doprowadzić to tego by wyglądały jak zupełnie nowe. Ta metoda nie produkuje dodatkowych substancji, jak w przypadku innych metod.

Suchy lód wykorzystuje się do czyszczenia wszelkiego rodzaju form, maszyn i urządzeń, między innymi w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym i gumowym. Poza tym używa się go czyszczenia maszyn drukarskich, turbin i transformatorów w energetyce oraz elewacji w budownictwie. W tym procesie nie istnieje konieczność demontażu linii produkcyjnej, przez co liczba i czas przestoju jest zminimalizowany do koniecznych. Ten proces gwarantuje osiągnięcie wysokich efektów i precyzji w krótkim czasie.