Skuteczna terapia uzależnień NFZ

Skuteczna terapia uzależnień NFZ

Bardzo wiele osób, którym udało się wygrać walkę z nałogiem, zastanawia się nad tym, jak zaczęła się ich choroba. Jest ona zupełnie inna od wszystkich innych znanych chorób, a najbardziej różni ją to, że dana osoba nie chce się przyznać do tego, że zachorowała. Większość alkoholików i narkomanów przyznaje, że ciekawość i namowy znajomych skłoniły ich do tego, aby zacząć sięgać po używki. Gdy jednak zaczęli mieć problemy, nie mogli najczęściej liczyć na pomoc znajomych. Wielu uzależnionych zmaga się nie tylko z samą choroba, ale również z samotnością i odrzuceniem. Czy można im pomóc?

Charakterystyka terapii uzależnień

terapia uzależnień NFZPrawie każdy widział przynajmniej raz bardzo pijaną osobę lub kogoś, kto zażył jakiś środek psychoaktywny. Postronne osoby odczuwają niepokój, gdy muszą mieć kontakt z kimś uzależnionym. Nie wiemy, jaka będzie ich reakcja na oferowaną pomoc. Osoby uzależnione ukierunkowane są na zdobywanie używek. Często starają się oszukiwać innych, by zdobyć pieniądze na alkohol lub narkotyki. Zdarza się, że zostają wykluczeni ze społeczności i nie mogą liczyć na niczyje wsparcie. Są jednak i tacy, którzy starają się pomagać uzależnionym wrócić do normalnego życia. Wykorzystują momenty ich trzeźwości, aby nakłonić ich od leczenia. Ten, kto sięgnął przysłowiowego dna, bardzo często chce się od niego odbić, ale nie wie, jak zacząć proces zmian. Konieczna jest długotrwała terapia uzależnień NFZ będzie ją finansować i nie trzeba będzie niczego dopłacać. Najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy pacjent przebywa na oddziale ośrodka odwykowego przez cały czas. Nie ma wtedy żadnych zewnętrznych pokus i może skupić się tylko i wyłącznie na sobie. Proces leczenia trwa długo, a jego początki są najtrudniejsze. Zazwyczaj po miesiącu pacjent jest pozytywnie nastawiony do leczenia i chętniej rozmawia z terapeutą. Warto wiedzieć o tym, że wielu niepijących alkoholików chodzi na terapię również po opuszczeniu ośrodka. Dzięki temu mogą się lepiej kontrolować i korzystać ze wsparcia specjalisty.

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, co inni ludzie mówią na temat uzależnień. Wydaje im się, że ten problem ich nie dotyczy, bo przecież potrafią się kontrolować. Po jakimś czasie tak naprawdę nie myślą samodzielnie. Są sterowani przez używki, z których nie potrafią zrezygnować. Jest jednak szansa na to, aby nauczyć się życia w trzeźwości. Konieczne jest poddanie się profesjonalnej terapii, która prowadzona jest przez doświadczone osoby. Nawet ten, kto wygrał walkę z nałogiem, w dalszym ciągu korzysta z pomocy specjalisty, który motywuje go do życia w trzeźwości.