Rolka prowadząca i jej właściwości

Rolka prowadząca i jej właściwości

Każdy właściciel swojego domostwa, ceniący sobie ciszę i spokój na swojej posesji, zastanawia się nad zamontowanie sobie bramy strzegącej jego własności. Jeżeli nie chcemy za każdym razem przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu ze swojego domu otwierać bramy wjazdowej samodzielnie, może zakupić bramę przesuwną. Przy zakupie bramy przesuwnej elektrycznej, będziemy mogli ją otwierać i zamykać przy użyciu jednego przycisku na specjalnym pilocie. Aby nasza brama działała lekko, sprawnie i płynnie przez długie lata, nie możemy jednak popełnić żadnego błędu przy jej montażu. 

Jakie są rodzaje rolek?

Rolki prowadząceGłównym czynnikiem odpowiadającym za prawidłowe działanie bramy przesuwnej są rolki jezdne, zwane również prowadzącymi. Na polskim rynku możemy spotkać kilka rodzajów rolek jezdnych, jednak tylko ich odpowiedni wybór i dopasowanie do szyn bramy będzie dawało wyczekiwany efekt końcowy. Przed wyborem wózka do bramy należy zmierzyć rozmiar jej szyn. Warto dodać, że rozmiar szyn mierzymy tylko i wyłącznie od zewnątrz. W przypadku zmierzenia szyn od wewnątrz otrzymany nieprawidłowe pomiary, a dopasowane do nich wózki, po krótkim czasie ulegną deformacji a nawet zniszczeniu. Po zmierzeniu rozmiaru swoich szyn należy dobrać do nich odpowiedni zestaw wózków. Na polskim rynku dostępne są 3 główne rodzaje wózków. Pierwszym rodzajem są wózki trzy rolkowe. Są to wózki, które zaprojektowane zostały do szyn bramy o wymiarach 60x60x3,5 mm, których łączna masa całkowita nie przekracza 300 kg a długość w świetle 3 metrów. Drugim rodzajem są wózki 5 rolkowe. Rolki prowadzące zamontowane do tego rodzaju wózków, są w stanie unieść bramę o łącznej masie do 500 kg, i długości w świetle nieprzekraczającej 5 metrów. Dopasowywane one są do szyn o rozmiarach 70x70x4 mm. Trzecim i ostatnim rodzajem są wózki 7 rolkowe. Są to bardzo rzadko kupowane wózki, ponieważ znajdują one zastosowanie jedynie w przypadku ciężkich i masywnych bram, których łączna masa całkowita przekracza 800 kg. Szyny na których poruszają się rolki prowadzące posiadają rozmiary 80x80x5 mm.

 

Tego typu bramy nie są montowane na zwykłych posesjach domowych. Generują one olbrzymi hałas i rzadko, która własność prywatna potrzebuje aż tak dużej gabarytowo bramy. Są one zazwyczaj zamawiane przez prężnie prosperujące firmy przemysłowe, którym nie przeszkadza hałas wytwarzany przy otwieraniu tej bramy, a bezpieczeństwo, które ona zapewnia. Są to jednak bramy produkowane na specjalne zamówienie. Potrzebne są do nich rzadko spotykane wózki 10 rolkowe, o zwiększonej nośności i wytrzymałości przez czynnikami zewnętrznymi.