Rola barier w bezpieczeństwie ruchu drogowego

Rola barier w bezpieczeństwie ruchu drogowego

Inżynieria ruchu drogowego zajmuje się nie tylko budową dróg, ale także poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mówiąc o ruchu drogowym, mam tutaj na myśli całokształt ruchu na drodze, zarówno pojazdów jak i pieszych, których ruch jest nieustannie związany z ruchem samochodowym. Piesi w końcu poruszają się po tych samych drogach co samochody, a także krzyżują się z nimi na przejściach. Niestety piesi są dużo bardziej narażeni na wypadek niż kierowcy samochodów, gdyż nie chroni ich karoseria auta.

Barierka techniczna zabezpieczeniem pieszych

barierki techniczneJak w takim razie zabezpieczyć pieszych, aby uniknęli oni kolizji z autem? Nad tym pytaniem głowią się od dawna inżynierowie, którzy już od dłuższego czasu opracowują coraz to nowe rozwiązania. Kluczową rolę w zabezpieczeniu ruchu pieszych jest odpowiednie odizolowanie toru ruchu pojazdów z torem ruchu pieszych. Jako dobry sposób zaleca się stosować barierki techniczne z wytrzymałych materiałów, które skutecznie odstraszają kierowców przed wtargnięciem na pas pieszy i odwrotnie także. Barierki umiejscawia się z reguły w miejscach o największym natężeniu ruchu pieszych, w taki sposób, aby odpowiednio pokierować ruchem. Tam, gdzie przejście przez drogę jest szczególnie niebezpieczne po prostu odgradza się je barierką. Dzięki temu pieszy nie wpadnie na pomysł, żeby w tym miejscu niespodziewanie wtargnąć na drogę. Zamiast tego można pa pomocą barierek pokierować go do bezpiecznego miejsca ( na przykład przejścia dla pieszych ) i tam pozostawić wolną od barierek przestrzeń, aby pieszy mógł we właściwy sposób przejść przez drogę w miejscu do tego przeznaczonym. Barierki również na takich przejściach odgrywają ważną rolę, gdyż można je ustawić przy przejściu dla pieszych, ale równolegle do osi drogi i w pewnym oddaleniu od przejścia. Dla pieszego jest to w takim wypadku pewna przeszkoda przed gwałtownym wtargnięciem na przejście, ale nie całkowite jego uniemożliwienie. Może przecież spokojnie obejść barierkę i w bezpieczny sposób przejść powoli w tym miejscu.

Wiadomo, że nie zawsze piesi dostosują się do barierek. Można je przecież zawsze przeskoczyć i ominąć ograniczenie. Jednak chodzi tutaj o samo ostrzeżenie, które jasno mówi, że to miejsce jest niebezpieczne i wchodzisz tutaj na własne ryzyko. A osoby nieodpowiedzialne zawsze się i tak znajdą, które będą miały gdzieś swoje bezpieczeństwo. Projektanci za to będą mogli mieć czyste sumienie, gdyż zrobili wszystko, aby takie osoby ostrzec w sposób właściwy przed niebezpieczeństwem.