Przyjazne środowisku ogrzewanie gazowe

Przyjazne środowisku ogrzewanie gazowe

To, czym zasilamy centralne ogrzewanie w naszym domu, nie jest bez znaczenia. Przez lata głównym źródłem ciepła w polskich domach były paliwa stałe, a wśród nich węgiel. Z racji ceny i łatwej dostępności od lat stanowił najbardziej popularne rozwiązanie w większości domów. Jednak nie pozostaje on obojętny dla środowiska, o czym możemy się przekonać w prosty sposób. Wystarczy wybrać się na zimowy spacer, w bezwietrzny dzień. Gwarantuję, że nasze ubrania wierzchnie nasiąkną nieprzyjemnym zapachem spalenizny.

Piec gazowy – wygoda użytkowania

kotły gazoweEmitowane do atmosfery trujące gazy, choć często niewidoczne dla oka, nie pozostają obojętne dla organizmu. Każdej zimy raporty smogowe dotyczące większych miast nie napawają optymizmem. Z myślą o przyszłości swojej i naszych dzieci, warto to zmienić. Dotacje na termomodernizację i zmianę instalacji grzewczej na przyjazną środowisku, od kilku lat pomagają Polakom w zmniejszeniu smogu w naszym kraju. A niestety pod tym względem jesteśmy w czołówce na tle całej Europy. Alternatywą dla paliwa stałego, powszechnie dostępną, jest gaz ziemny. Kotły gazowe są proste w obsłudze, zawsze gotowe do pracy. Taki sposób ogrzewania domu nie wymaga magazynowania paliwa, ponieważ gaz pobieramy bezpośrednio od dystrybutora. Sam piec gazowy również nie zajmuje wiele miejsca, szczególnie model wiszący, który wymaga tylko kawałka wolnej ściany. Kotły gazowe, w zależności od spełnianych funkcji, dzielimy na dwa podstawowe rodzaje. Piec jednofunkcyjny, który służy jedynie do ogrzania wody krążącej w instalacji grzewczej, oraz dwufunkcyjny, którym ogrzejemy również wodę użytkową. Modele jednofunkcyjne najczęściej są droższe. Dodatkowo można wyposażyć je w zasobnik do podgrzewania wody użytkowej, dopasowany wielkością do indywidualnych wymagań. Zyskamy wtedy stały dostęp do ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny natomiast podgrzewa wodę za pomocą przepływowego wymiennika. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w mniejszych domach lub mieszkaniach. Z uwagi na to, że woda jest podgrzewana dopiero w momencie odkręcenia kranu, trzeba na nią chwilę poczekać, zanim z rur zleci nagromadzona tam woda zimna.

Piece gazowe różnią się również ze względu na komorę spalania, która może być zamknięta lub otwarta. Ta otwarta, ponieważ pobiera tlen z pomieszczenia, wymaga nieco większej przestrzeni i dobrej wentylacji. Piec z zamkniętą komorą pobiera tlen z zewnątrz za pośrednictwem przewodów powietrzno-spalinowych, które także odprowadzają spaliny. Dzięki temu piec ten znajdzie swoje miejsce nawet w niewielkim pomieszczeniu. W zależności od wielkości domu i zapotrzebowania na ciepło, producenci oferują szeroki wybór modeli, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni dla siebie.