Przebudowa budynku pod względem energetyki

Przebudowa budynku pod względem energetyki

Firma, która szuka oszczędności nie powinna tego robić poprzez obniżanie pensji lub premii dla pracowników. O wiele ważniejszą kwestią jest niwelowanie wydatków na rzecz utrzymania budynku lub narzędzi pracy. Przebudowa budynku pod względem energetycznym pozwala dużo zaoszczędzić, szczególnie jeśli mowa o dużych firmach. Jednak architekt potrzebuje oficjalnego świadectwo dotyczącego charakterystyki energetycznej i należy się na tym skupić, aby mieć pewność co do efektywności kwestii z nią związanej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej w danym budynku

oficjalne świadectwo charakterystyki energetycznej budynkuAby wiedzieć, w jaki sposób użytkowany jest prąd w budynku potrzeba szczegółowych badań. Może się okazać, że instalacja elektryczna w pomieszczeniach biurowych zużywa więcej prądu, niż na przykład linia produkcyjna. Oficjalne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku doskonale pokazuje rozkład energii, jaki zachodzi podczas każdego dnia pracy. Często eliminowanie niektórych elementów lub zamiana ich na energooszczędne sprawia, że faktyczne koszty są niskie. Charakterystyka energetyczna ma pokazać, ile prądu pochodzącego z nieodnawialnych źródeł energii zostaje zużyte w skali roku. Dodatkowo sprawdza się, czy był on na pewno wykorzystane efektywnie poprzez specjalistyczne pomiary. Może się okazać, że maszyny zużyły więcej prądu, niż powinny przy efektywności swojej pracy. Dodatkowo warto dokonać pomiaru efektywności energii w okresach krótszych, na przykład miesięcznych. Świadectwo charakterystyki energetycznej powinno określić również, jakie korzyści możemy mieć z częściowego przejścia na energię odnawialną. Zazwyczaj nie ma możliwości stworzenia budynku całkowicie niezależnego energetycznie, jednak można oprzeć prawie w połowie zużycie prądu na energii słonecznej i wiatrowej, a w przypadku lokalizacji zakładu blisko rzeki – na energetyce wodnej. Wylicza się również, po jakim czasie okaże się, ze inwestycja w tego typu źródła zasilania zwraca się i przynosi wymierne korzyści finansowe dla przedsiębiorstwa.

Oficjalne świadectwo jest ważne w wielu przypadkach. Pomaga ono potwierdzić koszty pracy w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym oraz zaplanować budżet przedsiębiorstwa na następny rok. Poza tym warto je mieć jeżeli firma zdecydowała się na liczniki przedpłatowe, czyli wstępne wykupywanie energii jeszcze przed jej zużyciem. Najczęściej jednak o ten dokument starają się przedsiębiorstwa, które modernizują swoją sieć energetyczną i starają się o dotacje z tego tytułu od naszego państwa, bądź innych organizacji, takich jak Unia Europejska.