Profesjonalna hodowla kotów brytyjskich

Profesjonalna hodowla kotów brytyjskich

Nie ma znaczenia czy kot brytyjski jest wielokolorowy czy jednokolorowy. Wszystkie są urocze i miłe dla oka. Występują w kolorze czerni, niebieskim, rudym oraz w kolorze beżu. Często mamy do czynienia z umaszczeniem trójkolorowym. Koty brytyjskie wyglądają bardzo elegancko i dostojnie. Jeżeli chcemy je mieć w naszym domu, musimy pamiętać, aby sprawdzić, czy hodowca, z którym mamy do czynienia jest uczciwy.

Jak rozpoznać dobrego hodowcę kotów brytyjskich?

koty brytyjskie hodowlaJeśli chcemy kupić kota brytyjskiego musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Musi je zapewnić również hodowca przed wydaniem nam kota, ponieważ koty brytyjskie hodowla to bardzo odpowiedzialne zadanie. To, czy życie w mieszkaniu będzie odpowiednie dla kota nie zależy jednak wyłącznie od cech rasy, ale też od charakteru mieszkania – każdy kot wymaga atrakcyjnego otoczenia z dużą ilością możliwych miejsc do drapania, zabawy i oraz chowania się, podobnie jak i zabawy z człowiekiem. Musimy więc poświecić kotom brytyjskim nam czas i zapewnić różne wrażenia. Musimy pamiętać o tym, że  hodowlane koty, w celu wykluczenia chorób genetycznych oraz ich potencjalnego dziedziczenia muszą być regularnie badane. Jaka jest cena kotów brytyjskich? W zależności od pochodzenia i tytułów wystawowych, cena kota może oscylować między tysiącem a kilku tysiącami złotych.  Nie jest to niska cena jak na jednego kota, lecz jeśli znajdziemy profesjonalnego hodowcę, będą to z pewnością dobrze zainwestowane pieniądze. Jakie są cechy dobrego hodowcy? Dobry hodowca  wykazuje dbałość o regularne kontrole zdrowia, podaje pełnowartościowe karmy, prawidłowo paruje zwierzęta oraz zachowuje właściwy odstęp pomiędzy rozrodami. Zwraca uwagę również na to, by kocięta miały wystarczająco dużo czasu, by przyzwyczaić się do mieszkania w nowym otoczeniu. Generalnie zakłada się, że kocięta powinny pozostać z matką i rodzeństwem do dwunastego lub nawet szesnastego tygodnia życia. W takim czasie uczą się one wszystkiego, co jest ważne dla wyważonego i zdrowego trybu życia kota, tak by móc w pełni stać się członkiem nowej rodziny. Tego typu dbałość o koty brytyjskie od samego początku jest niezwykle istotna.

Nie powinniśmy wierzyć nieprofesjonalnym hodowcom, którzy oferują koty rasowe jednak bez rodowodu w niższych cenach.  Hodowcy, którzy zrzeszeni w związkach fachowych dają gwarancję, że ich zwierzęta są odpowiednio zadbane oraz regularnie badane, w szczególności pod kątem obecności chorób genetycznych. Jeżeli chodzi o wybór hodowcy, jest to bardzo istotne.