Problemy występowania mocy biernej

Problemy występowania mocy biernej

Z prądem ma do czynienia obecnie każdy z nas. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu urządzeń, które pomagają nam w codziennym życiu. Bez prądu nie istniałoby wiele gałęzi przemysłowych, ani nie byłoby mowy o nowoczesnej komunikacji. Dlatego wiele z nas płaci za niego spore pieniądze, aby w ogóle go mieć. Zwłaszcza w przedsiębiorstwach prąd potrafi kosztować naprawdę dużo i dlatego trzeba podchodzić racjonalnie do jego zużycia.

Prawidłowość kompensacji mocy biernej

prawidłowa kompensacja mocy biernejNie każdy zdaje sobie sprawę za co tak naprawdę płacimy w rachunkach za prąd. Jeśli ktoś się bliżej im przypatrzy i zacznie nieco bardziej interesować się tematem zobaczy, że za niektóre elementy płacić nie musimy. Chciałbym tutaj poruszyć temat opłaty za moc bierną ,która nieraz stanowi naprawdę dużą kwotę na rachunku. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że prawidłowo wykonana instalacja elektryczna nie generuje opłaty za moc bierną i proszę to sobie zakodować. Czym jest tak naprawdę ta opłata? Jest ona tak naprawdę karą dla przedsiębiorstw, które nieprawidłowo użytkują prąd i doprowadzają do jego marnotrawstwa. Jak zapewne wiemy prąd służy do wykonania pewnej pracy urządzeń i w tym celu jest stworzony. Prąd służący do wykonania tej pracy nazywany jest mocą czynną i za taką płacimy. Cześć urządzeń jednak, na przykład silniki do prawidłowego działania potrzebują aby wygenerować w swoim wnętrzu pole elektromagnetyczne. Do tego także jest potrzebny prąd, jednak w przeciwieństwie do prądu zużywanego na pracę ten prąd jest zwracany po wyłączeniu urządzeń z powrotem do sieci. Liczniki energii są jednak skonstruowane w taki sposób, że naliczają tylko moc czynną pomijając bierną. Zakłady energetyczne są stratne w ten sposób i naliczają kary użytkownikom. Aby temu zaradzić należy zastosować kompensacje mocy biernej. Taka prawidłowa kompensacja mocy biernej powinna działać na zasadzie gromadzenia energii biernej w bateriach umieszczonych w zakładzie, zamiast zwracania ich z powrotem do sieci. Dzięki temu nie powstaną różnice w mocy i kary nie będą naliczane, natomiast energię zgromadzoną w bateriach możemy zużyć w późniejszym terminie.

Systemy kompensacji mocy to nie tylko same akumulatory, ale całe zestawy automatyki służące do zarządzania tym procesem. Tylko taki zestaw założony przez profesjonalistów spełni swoją funkcje i zapewni nam bezpieczeństwo użytkowania instalacji. Audyty energetyczne często wyłapują problemy z mocą bierną i zalecają właśnie takie rozwiązanie tego problemu, które zapewni korzyści dla obydwóch stron.