Praktyczne rady na kolkę dziecka

Praktyczne rady na kolkę dziecka

 

Występowanie kolek u dzieci jest zjawiskiem dosyć powszechny, gdyż najczęstszą ich przyczyną jest to, że dziecko w trakcie posiłku pochłania za dużo powietrza. Może być to wynikiem źle dobranej butelki albo pozycji podczas jedzenia. Niekiedy jest to całkiem przypadkowe. Warto jednak znać skuteczne sposoby na pozbycie się tej przypadłości, gdyż dziecko odczuwa okropne skurcze i jeszcze nie rozumie dlaczego tak się dzieje. Nasza szybka reakcja i zachowanie spokoju, a także te metody skutecznie pomogą w pozbyciu się kolki u maluszka.

Najczęściej wybierane metody przeciw kolce niemowlęcej

co pomaga na bolesne kolki u niemowlakaJeśli zauważymy, że nasze dziecko ma kolkę od razu powinniśmy reagować. W końcu oglądanie jak dziecko pręży ciało z bólu, a także mocno płacze nie jest przyjemne dla żadnego rodzica. Chcemy mu pomóc jak najszybciej, jednak sięganie od razu po leki z apteki nie powinno być dla nas najważniejsze. W wielu przypadkach to co pomaga na bolesne kolki u niemowlaka to przede wszystkim domowe oraz sprawdzone metody. Korzystały z nich jeszcze nasze babcie oraz matki, ponieważ niegdyś nie było tak dobrego dostępu do medykamentów. Obecnie jednak zauważamy, że stare metody są najlepsze. Dziecko w tej sytuacji potrzebuje spokojnej przestrzeni bez bodźców dźwiękowych oraz intensywnego światła. Ważne też jest podejście rodzica, gdyż maluch wyczuje każdą negatywną emocję i rozpłacze się jeszcze bardziej powodując przy tym dodatkowy ból. Przytulmy dziecko do siebie w chuście albo bez niej. Zadbajmy o ogrzanie brzucha, które możemy wykonać z pomocą termoforu bądź ciepłego okładu. W wielu przypadkach rodzice decydują się na ciepłą kąpiel niemowlaka. Następnie warto rozmasować obolały brzuch dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednak nie róbmy tego dłużej niż kilka minut. Możemy też podać napar z kopru włoskiego, ponieważ ma działanie rozkurczające, a przy tym ciepły napój rozgrzeje dziecko od środka, co będzie dodatkowym atutem. Gdy długi czas nie możemy pozbyć się kolki wtedy zastosujmy produkt z apteki.

Coraz więcej osób wraca do naturalnych metod walki z kolkami. Opierają się one przede wszystkim na bliskości rodzica z dzieckiem, zapewnieniu mu ciszy oraz najwyższego komfortu. Polecane jest wtedy również rozgrzanie brzuszka poprzez okłady albo kąpiel, a także pozbycie się wszelkich bodźców, które mogą w danej chwili dodatkowo przestraszyć dziecko. Dzięki temu powinniśmy w szybki sposób pozbyć się uporczywej kolki. Jeśli jednak nie możemy wtedy skorzystać z leków aptecznych, aby ulżyć dziecku.