Porady dotyczące wyboru fotografa

Porady dotyczące wyboru fotografa

Ślub to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu każdej pary. Niemniej jednak, uroczystość ta należy także do jednej z bardziej stresujących pod kątem organizacji. Przygotowania do tego dnia trwają zwykle dość długo – kilka, kilkanaście miesięcy, natomiast wspominanie trwa przecież do końca życia. Nieocenioną pamiątką są zatem dobre zdjęcia, które upamiętniają te jedyne w swoim rodzaju chwile i oddają przeżywane emocje. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się, jakiego fotografa wybrać na swój ślub.

Jak wybrać dobrego fotografa na ślub?

dobry fotograf z ToruniaZanim przyszła para młoda zacznie poszukiwania specjalisty, najpierw musi zastanowić się, jakie są ich oczekiwania co do zdjęć i współpracy z fotografem. Trzeba wybrać miejsce sesji: plener, czy wnętrze, dobrze się też zastanowić nad stylem zdjęć, czy preferowane są zdjęcia czarno-białe, czy w kolorze, a jeśli w kolorze to w jakich tonacjach. Jeżeli sesja ma odbyć się w plenerze, to jakim i czy musi mieć miejsce w dniu ślubu, czy też odbędzie się w terminie późniejszym, już na spokojnie, bez presji czasu. Ważne jest również ustalenie budżetu na ten cel, aby potem nie było rozczarowań i niespodzianek. Jeśli interesuje nas dobry fotograf z Torunia, warto rozpocząć poszukiwania od opinii znajomych, którzy na przykład niedawno brali ślub. Z pewnością mają już rozeznanie w tym temacie i chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Można też poszperać w Internecie, przejrzeć blogi ślubne. Zaletą tej formy szukania jest natychmiastowa dostępność informacji i możliwość zapoznania się z ofertą wielu fotografów, obejrzenia portfolio w zaciszu domowym, w dogodnej chwili i ocenienie, który spełni oczekiwania młodych. W poszukiwaniu fachowca od fotografii ślubnej warto się również wybrać na targi ślubne organizowane co roku w różnych miastach Polski lub zajrzeć do pism branżowych i tematycznych. Po wyborze kilku kandydatów na fotografów ślubnych dobrze jest się umówić z nimi na rozmowę, aby zdobyć szczegółowe informacje, a przede wszystkim poznać przyszłego podwykonawcę. Ze zwykłej rozmowy można od razu wywnioskować, czy ma się do czynienia z profesjonalistą, doświadczonym zawodowcem, czy też z osobą, która w branży stawia dopiero pierwsze kroki. Przy rozmowie wstępnej warto wsłuchać się w rady i wskazówki oraz pomysły fachowca w sprawie organizacji dnia ślubu i wesela, gdyż jego podpowiedzi mogą być bardzo przydatne w stworzeniu pięknych zdjęć.

Dobry fotograf to z pewnością osoba o indywidualnym podejściu do klienta, tematu ślubu, a także otwarta na nowe doświadczenia i pomysły. Przy okazji uzgadniania szczegółów należałoby podpytać, czy kandydat ma pozwolenie na robienie zdjęć w kościołach (w niektórych jest ono wymagane). Istotne jest też to, co dokładnie wchodzi w skład usługi, oczywiście koszt usługi oraz termin realizacji pełnej usługi, a także inne szczegóły, np. czy po zleceniu możecie zamówić albumy/fotoksiążki i ewentualne odbitki dla rodziny i znajomych itp.