Podkłądy pod panele – czym właściwie są?

Podkłądy pod panele – czym właściwie są?

Podkład pod panele jest materiałem, którego nie może zabraknąć podczas ich montażu. Same panele podłogowe są najczęstszym wyborem jeżeli chodzi o wykańczanie posadzek, co wynika głównie ze stosunkowo niskiej ceny. Mimo, że ich montaż nie należy do najtrudniejszych, jeżeli nie wykonamy go prawidłowo, podłoga szybko da nam o sobie znać, w postaci rozchodzących się płyt. Elementem niezbędnym, który musi się pojawić w przypadku montażu paneli jest odpowiedni podkład.

Czy podkład pod panele stanowi dobre wygłuszenie?

wygłuszający podkład pod paneleGłównym zadaniem podkładu jest ochrona przed wilgocią, a także umożliwienie swobodnej pracy panelom, które pod wpływem różnych czynników mogą nieco zmieniać pozycję. Jednak wybór podkładów nie jest wcale taki prosty, nie ogranicza się bowiem jedynie do jednego produktu. Główny podział dzieli je na naturalne oraz sztuczne. W pierwszym przypadku podkłady wykonywane są z drewna, bądź materiałów drewnopodobnych. Z kolei do produkcji podkładów sztucznych wykorzystywane są materiały takie jak polietylen czy polistyren. W skład podkładów naturalnych wchodzą podkłady korkowe, eko-płyta oraz tektura karbowana bądź papier falisty. Z kolei w skład sztucznych: pianka pod panele, podkłady polietylenowe oraz polistyrenowe. Mimo, że głównym zadaniem podkładów jest ochrona przed wilgocią, wielu decyduje się na wybór produktu, który dodatkowo stanowi funkcje wygłuszające. Wiemy bowiem, że odgłosy stukania o panele potrafią być naprawdę uciążliwe. Jeżeli chodzi o wygłuszający podkład pod panele produkty pochodzenia naturalnego nie zdają egzaminu. W wielu przypadkach mogą nawet wpłynąć na wzmożenie hałasu. Zdecydowanie lepiej w formie materiałów wygłuszających sprawdzą się podkłady sztuczne. Na szczególną uwagę zasługują podkłady poliuretanowo-mineralne, których zdolność wyciszania dźwięków transmisyjnych wynosi 19 dB, z kolei odbitych do 29%. Dodatkowo ich wytrzymałość na ucisk jest bardzo wysoka. Podczas ich montażu należy pamiętać o prostopadłym ułożeniu względem samych paneli. Równie wysoką izolacją akustyczną charakteryzują się podkłady polietylenowo-mineralne. W ich przypadku zdolność do tłumienia dźwięków transmisyjnych wynosi do 20 dB, z kolei dźwięków odbitych, aż 31%.

Wielu rezygnuje z montażu paneli głównie ze względu na wyraźne dźwięki powstające chociażby podczas chodzenia. Mimo, że nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować, możliwa jest ich minimalizacja. Odpowiednio dobrany podkład pod panele skutecznie zredukuje dźwięki powstające w kontakcie przedmiotu z podłożem.