Po zdrowie do Krynicy

Po zdrowie do Krynicy

Krynica Zdrój to przepiękne miasteczko położone w Beskidzie Sądeckim. Choć jego historia sięga szesnastego stulecia, kiedy to zostało założone, jednak dopiero w wieku dziewiętnastym w pełni doceniono jego walory. To wtedy Krynica stała się uzdrowiskiem. Zaczęła być licznie odwiedzana przez kuracjuszy. Lista nazwisk znanych postaci naszej historii, które odwiedziły Krynicę, jest naprawdę imponująca. Wypoczywała tu cała plejada znanych artystów, naukowców i polityków, z Janem Kiepurą, Heleną Modrzejewską czy Józefem Piłsudskim na czele.

Relaks i krynickie wody zdrojowe

pensjonat w krynicy zdrójRozkwit Krynicy jako uzdrowiska przypada na wiek dziewiętnasty. Już wcześniej dostrzegano i opisywano lecznicze właściwości tutejszych wód, ale dopiero w wieku pary z całą mocą przystąpiono do badań geologicznych. Wtedy to przybył ze Lwowa znakomity naukowiec, profesor Rudolf Zuber, który zlecił wykonanie licznych, głębokich odwiertów oraz nadzorował wszystkie prace badawcze. Okazało się, że krynickie wody mają mocne właściwości lecznicze i należą do najsilniejszych w Europie szczaw alkalicznych. To na cześć profesora nazwano jego imieniem jedno ze źródeł. Od tego czasu coraz liczniej przybywali do Krynicy turyści i kuracjusze. Wszyscy byli spragnieni wypoczynku, a niektórzy przyjeżdżali z nadzieją na poprawę zdrowia. Powstawały liczne pensjonaty, które do dziś zachwycają swym kunsztem. Miasto zostało rozbudowywane z myślą o turystach, dlatego spotkamy tu wiele przykładów pięknej architektury zdrojowej. Przy odrobinie szczęścia możemy zamieszkać w wygodnej wilii czy pensjonacie, w którym kiedyś wypoczywał jakiś sławny artysta. O tego typu atrakcje tutaj naprawdę nie jest trudno. Ten czy ów pensjonat w krynicy zdrój swego czasu był miejscem wypoczynku Kiepury, Grottgera, czy holenderskiej królowej. Możemy więc nocować w miejscu, gdzie historia miesza się ze współczesnością. O wyżywienie nie musimy się martwić, Większość pensjonatów oferuje na miejscu znakomite posiłki.

A gdy mamy ochotę zjeść coś na mieście, do naszej dyspozycji pozostają liczne restauracje, kawiarnie czy jadłodajnie z domowymi posiłkami. Czas można spędzać to na wiele sposobów. Przede wszystkim warto zwiedzić zabytki, które znajdują się w mieście. Nie sposób odmówić sobie spaceru po pięknym parku zdrojowym, czy licznych deptakach wijących się pośród gustownych budynków. Miejscem, które bezwzględnie trzeba odwiedzić jest Góra Parkowa, na którą można wjechać słynną kolejką. Czekają na nas oczywiście także górskie szlaki, a zimą – trasy narciarskie.