Płytki z cegły rozbiórkowej

Płytki z cegły rozbiórkowej

Cegła jest materiałem budowlanym stosowanym już od setek lat do dzisiaj. Zawdzięcza to swoim bardzo dobrym właściwościom oraz estetyce. Obecnie motyw ceglanego muru jest bardzo mile widziany we wnętrzach różnego rodzaju gdyż tworzy niepowtarzalny klimat i bardzo dobrze się łączy z innymi technologiami wykończeniowymi. Efekt ceglanego muru można uzyskać na wiele sposobów ale nic nie zastąpi płytek ciętych ze starych cegieł.

Płytki ze starej cegły rozbiórkowej

stare cegły na ścianęAby zobrazować zainteresowanie inwestorów i projektantów motywem ceglanego muru we wnętrzach najlepiej przedstawia to sinusoida gdyż po okresach wzrostów następowały duże spadki. Było to wynikiem pojawiania się innych bardzo ciekawych stylistycznie materiałów budowlanych. Cegła pomimo mnogości dostępnych materiałów wykończeniowych nigdy nie wyszła z obiegu i zawsze wychodzi obronną ręką dzięki swoim walorom wizualnym. Obecny boom na efekt ceglanych murów jest wynikiem wprowadzenia do obrotu znakomitych płytek ciętych ze starych cegieł rozbiórkowych, które w ten sposób zyskały drugie życie. W ten sposób stare cegły na ścianę wewnętrzną lub na elewację zewnętrzną trafiają pod postacią płytek tworzących najlepsze imitacje oddające niemal w stu procentach rzeczywisty wygląd muru. Aby cegła spełniała warunki docięcia na płytki musi zostać starannie, ręcznie wyselekcjonowana. Po zakończeniu tego procesu przystępuje się do cięcia cegieł. Wytwórcy są w stanie zaoferować trzy rodzaje płytek ceglanych. Pierwszym z nich są płytki powstające w wyniku cięcia lica cegły. Posiadają one bardzo duże walory estetyczne gdyż oddają rzeczywistą, podniszczoną przez dziesiątki funkcjonowania fakturę z jej zmienioną przez warunki atmosferyczne barwą. Zupełnie inaczej prezentują się płytki cięte ze środka cegły. Mają równą powierzchnię ukształtowana przez cięcie lecz ich podstawową zaletą jest ukazywanie rzeczywistej, pierwotnej barwy oraz struktury budowy cegły. Sporym zainteresowaniem cieszą się także najmniejsze płytki uzyskiwane ze starych cegieł. Wytwarza się je odcinając tzw. główki, czyli najmniejsze powierzchnie zewnętrzne cegieł. Producenci często oferują również narożniki wykończeniowe wycięte ze starych cegieł. 

Producenci ceglanych płytek rozwijając sprzedaż doszli do bardzo dużej specjalizacji grupując płytki w kolekcje i linie produktowe używając jako kryterium podziału barwy cegły lub jej stylistyki. Płytki dostępne są w szerokiej gamie odcieni barwy żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Dla miłośników czarnej lub białej cegły wytwórcy również mają odpowiednią propozycję. Ceglane płytki to odporność połączona z znakomitym efektem.