Płoty wiklinowe we współczesnych ogrodach

Płoty wiklinowe we współczesnych ogrodach

Wiosna, przyjemny zapach kwitnących kwiatów i bzów, my siedzący na tarasie domu z filiżanką herbaty i z pięknym widokiem na nasz ogród. Ten nostalgiczny obraz to coś o czym na pewno marzy każdy z nas. Chwila relaksu we własnym ogrodzie to te chwile, które miło się w życiu wspomina. Architektury naszych ogrodów przybierają coraz to nowe formy i trendy aby cieszyć oko swoim pięknem. Najlepsze ogrody, to te, które żyją w zgodzie z naturą, i gdzie są wykorzystane materiały, które nie burzą tej harmonii.

Płoty wiklinowe ozdobą ogrodów

płot wiklinowyOsobiście nie jestem zwolennikiem mieszania współczesności z naturą. Betonowe wazony, płoty czy ścieżki z kostki brukowej jakoś do mnie nie przemawiają. Wolę używać materiałów bardziej klasycznych, które bardziej komponują się z naturalnych środowiskiem i wpływają pozytywnie na aurę panującą w ogrodzie. Ostatnio często stosuję wiklinę jako kompozycje pięknie komponującą się z kwiatami i drzewami. Wiklinowe donice, kwietniki czy meble tarasowe to przyjemne rozwiązanie dla osób ceniących tradycję. Moją uwagę przykuwał zawsze płot wiklinowy, który jako materiał zbudowany z samej natury jest pasującym elementem tego małego krajobrazu. Płot wiklinowy świetnie nadaje się jako ogrodzenie na granicy działki. Można go skutecznie przyczepić do istniejącego ogrodzenia, bez względu na to, czy występuje z siatki czy też jest betonową konstrukcją. Dzięki temu zasłonimy szpecące krajobraz konstrukcje i dodamy element naturalny w formie wikliny. Płoty wiklinowe nadają się nie tylko na ogrodzenia działek. Można je skutecznie umieścić również jako parawan na tarasie, gdzie będzie chronił nas przed słońcem. Jeśli wybierzemy odpowiedni gatunek wikliny, to możemy taki płot idealnie dopasować do wyglądu desek tarasowych lub elewacji domu. Wiklina także może pełnić funkcje takiej elewacji, wystarczy ją przyczepić do fasady budynku co nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Kompletne zabudowanie w formie drewnianego tarasu przy fasadzie z wikliny i wiklinowym parawanem jest naprawdę zgranym połączeniem. Do tego wiklinowe meble i już wszystko do siebie będzie pasowało. Materiał wiklinowy można nabyć w sklepach budowlanych a także zamówić u specjalnych rzemieślników, którzy wykonują produkty z wikliny.

Zamówienie u zewnętrznych specjalistów przynosi dodatkowe korzyści dlatego, że sami możemy zaprojektować formę tej kompozycji. Nie musimy ograniczać się do prostokątnych form znanych z marketów. Możemy zamówić wiklinę na przykład o nietypowym falistym szczycie płotu lub ma przykład panele z wikliny przeplatanej, które poza swoją estetyką są też bardzo wytrzymałym elementem konstrukcyjnym.