Organizacja zadań na kuchennej tablicy

Organizacja zadań na kuchennej tablicy

W natłoku obowiązków niezwykle łatwo zapomnieć o wizycie u lekarza, czy zgubić przepis na pyszną szarlotkę polecany przez koleżankę. Dlatego coraz więcej nieperfekcyjnych pań domu zawiesza tablicę do kuchni, która zastępuje im organizer i pozwala mieć na oczach najważniejsze zadania, tak aby niczego nie przeoczyć. Przeczytaj nasz tekst i poznaj najważniejsze zasady organizacji tablicy do kuchni, która ułatwi ci prowadzenie domu i pomoże włączyć pozostałych domowników do aktywnego życia rodzinnego.

5 zasad uzupełniania tablicy organizacyjnej

tablica do kuchniPo pierwsze tablica do kuchni musi być odpowiednio dopasowana do dostępnej powierzchni. Wystająca krawędź o którą wszyscy będą zahaczać na pewno nie pozyska sympatii pozostałych domowników. Ważny też jest rodzaj tablicy jaki wybierzesz. Tutaj bardziej od funkcjonalności liczy się efekt wizualny. O ile do nowoczesnego wnętrza będzie pasowała zarówno tablica magnetyczna, korkowa czy kredowa, o tyle najlepsza tablica w kuchni klasycznej niech będzie naturalna np. bambusowa lub słomiana mata. Ponadto musi być tak umiejscowiona, aby każdy bez problemu mógł odczytać pozostawione na niej notatki. A w razie potrzeby przypiąć notatkę, by poinformować gdzie się znajduje lub czego potrzebuje. To znacznie ułatwi komunikację pomiędzy członkami rodziny. Bardzo ważna jest też selekcja informacji zawieszanych na tablicy w kuchni. Jeśli ma służyć do planowania obowiązków, wówczas nie możesz na niej, wzorem rodziny Borejków z popularnej powieści zawieszać pamiątek. Ich miejsce jest w rodzinnym albumie lub ramce zawieszonej w galerii w innym miejscu domu. Już wieszając tablicę warto też zwrócić uwagę na pozostałe elementy organizacyjne, jak magnesy, kolory pisaków czy karteczek. Określenie co należy do jakiej grupy informacji znacznie ułatwi segregowanie pilnych i mniej ważnych zadań. Jednak trzeba z nimi bardzo uważać, gdy ktoś poza Tobą ma korzystać z tego domowego centrum planowania, bo to co dla Ciebie jest oczywiste, to dla męża – już niekoniecznie.

Pamiętaj też, że nie każdemu odpowiada dany sposób segregowania informacji. U jednych sprawdzi się tygodniowa tabela, a inni potrzebują miesięcznej siatki, w której w kwadratach umieszczą zwięzłe informacje. Jeszcze komuś innemu potrzebna będzie tabela z zadaniami pilnymi, ważnymi, nieważnymi i niepilnymi. Być może, nie od razu uda Ci się trafić w idealne rozwiązanie dla Ciebie. Wtedy warto poszukać innego rozwiązania, które rzeczywiście ułatwi planowanie zadań i nie będzie utrudniać życia pozostałym domownikom.