Ocieplenie domu – najważniejsze informacje

Ocieplenie domu – najważniejsze informacje

Elewacja jest jedną z najważniejszych elementów każdego budynku, stanowiąc główną ochronę przed wiatrem, mrozem, oraz innymi niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Właściwie wykonana elewacja pozwoli na znaczące oszczędności, w zakresie środków wydawanych na ogrzanie budynku, koszty ewentualnej walki z grzybem czy pleśnią, oraz leczenia naszych dzieci, gdyż niewłaściwie wykonana elewacja może być przyczyną niskiej odporności. Dlatego tak istotne jest, aby właściwie przygotować się do wykonania elewacji.

Elewacja – jak sprawić by była trwała?

zabezpieczające ekranowanie rfidNiezależnie od tego, w jaki sposób chcemy ocieplić nasz dom i jaki materiał ma być głównym materiałem ocieplającym nasza elewację, musimy przeprowadzić jej zbrojenie. Polega ona na przykryciu materiału ocieplającego – styropianu lub tez wełny, warstwą specjalnej siatki umocowanej w zaprawie, którą jeszcze raz pokrywa się warstwą zaprawy. Pozwala to znacząco utrwalić efekty naszej pracy, gwarantuje stuprocentową szczelność elewacji, oraz uniemożliwia ukraszanie się lub ubytki jakości materiału ociepleniowego. Jeżeli wykorzystamy specjalny rodzaj siatki zbrojeniowej, możemy przy okazji wykonać zabezpieczające ekranowanie rfid które uchroni nas przed wpływem niekorzystnego działania pola elektromagnetycznego. Jest to szczególnie ważne jeżeli nasz dom znajduje się w pobliżu anten telekomunikacyjnych, słupów wysokiego napięci czy elektrowni. Dobrze wykonane ekranowanie zewnętrzne może uchronić nas przed wieloma niekorzystnymi dolegliwościami czy jednostkami chorobowymi, takimi jak migreny czy nowotwory. Kiedy wiemy już jak istotne jest zbrojenie instalacji ociepleniowej, czas aby wybrać odpowiedni materiał na docieplenie budynku. Zasada jest taka – jeżeli posiadamy solidny, murowany dom, nie musimy inwestować w wełnę skalną, gdyż do skutecznego ocieplenie murowanego budynku spokojnie wystarczy odpowiednio gruba warstwa styropianu. W przypadku jednak, gdy posiadamy dom wykonany w całości z drewna, zaopatrzmy się w wysokiej jakości wełnę skalną. Jest ona droższa, ale pozwoli nam nie tylko zabezpieczyć się przed zimnem, ale również, dzięki swoim właściwościom niepalny, przed skutkami pożaru.

Bardzo ważną kwestią związaną z ocieplaniem budynku jest odpowiednia jakość zaprawy. Im lepsza tym cała instalacja będzie lepiej spełniała swoje funkcje izolujące oraz będzie bardziej trwała. Dobrze ocieplony dom to nie tylko same zalety, ale też ryzyko występowania grzyba czy innych jednostek chorobotwórczych. Musimy bowiem pamiętać o zapewnianiu odpowiedniej wentylacji w naszym domu, poprzez instalację okapów czy siatek wentylacyjnych.