Ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi na terenie Krakowa

Ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi na terenie Krakowa

Nikt nie wyobraża sobie życia codziennego bez wykorzystania sprzętów elektrycznych takich jak chociażby pralka, lodówka czy telewizor. Urządzenia te stały się nieodłącznym elementem życia większości osób. Sprzęty te do swojej optymalnej pracy wymagają zapewnienia stałej wartości napięcia zasilającego. Zbyt wysokie lub zbyt niskie napięcie może być przyczyną niepoprawnej pracy urządzenia. Co więcej przekroczenie dopuszczalnych wartości może prowadzić do jego uszkodzenia. W związku z tym urządzenia elektryczne i elektroniczne muszą być w odpowiedni sposób chronione przed wszelkimi przepięciami występującymi w sieci.

Instalacja odgromowa i jej rola

instalacje odgromowe w KrakowieJednym z najgroźniejszych zjawisk, które mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie odbiorników są wyładowania atmosferyczne. Dobrym przykładem może być chociażby Kraków na terenie którego na przestrzeni lat można było zaobserwować wiele tego typu zjawisk. Właśnie dlatego niezbędnym wyposażeniem każdego budynku czy to prywatnego czy użyteczności publicznej powinna być instalacja chroniąca przed wyładowaniami atmosferycznymi. Z tego wynika między innymi popularność firm, które wykonują instalacje odgromowe w Krakowie i okolicach. Instalacje te są wykonywane poprzez przytwierdzenie do dachu specjalnej siatki i połączeniu wszystkich metalowych elementów dachu takich jak na przykład: kominy, rynny, wentylatory i tym podobne z wcześniej przygotowanymi uziomami w postaci fundamentowej lub otoku ze szpilkami. Instalacje te wykonywane są najczęściej z drutu stalowego ocynkowanego lub miedzianego, taśmy stalowej ocynkowanej znanej jako bednarka, łączników oraz uchwytów. W ten sposób budynek jest chroniony przed uderzeniem pioruna. W trakcie wyładowań atmosferycznych piorun trafia w element instalacji poprzez którą nadmiar energii jest bezpiecznie odprowadzany do ziemi. W ten sposób potencjalnie niebezpieczny ładunek nie jest w stanie uszkodzić podłączonych do instalacji elektrycznej odbiorników.

Na terenie Krakowa działa obecnie kilka firm, które wykonują wcześniej opisane instalacje. Każdy nowopowstający budynek, którego wysokość przekracza kilka metrów powinien być wyposażony w tego typu instalację. Warto zadbać o to żeby firma wykonawcza posiadała odpowiednie kompetencje, wiedzę a także sprzęt umożliwiający profesjonalny montaż instalacji odgromowej. W tym celu można sprawdzić referencje lub opinie na temat danej firmy, które zamieszczane są na specjalistycznych forach internetowych. W ten sposób można wybrać kompetentną firmę, która poradzi sobie bez problemu ze zleconym zadaniem.