Nowoczesny system parkingowy

Nowoczesny system parkingowy

 

Ludzie nieustannie dążął do tego, aby ułatwić sobie życie w jak największym stopniu. Coraz więcej czynności jest wykonywanych automatycznie, dzięki temu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest automatyzacja parkingów. Każdy z nas miał chociaż raz w życiu taką sytuację, że wjechał na parking pod jakimś centrum handlowym, spędził na nim kilkanaście minut szukając miejsca parkingowego, a następnie z niego wyjechał, bo nie było żadnego wolnego miejsca. Jest to dość denerwująca sytuacja.

Jak działa nowoczesny system parkingowy?

nowoczesne systemy parkingoweWbrew pozorom działanie takiego systemu jest prostsze, niż się to może wydawać na pierwszy rzut oka. Nowoczesne systemy parkingowe opierają swoje działanie na komputerze. Mózgiem całego systemu jest komputer, który jest wyposażony w specjalny program sterujący działaniem całego parkingu. Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy parkingowe, ponieważ większość z nich jest konstruowanych na indywidualne potrzeby danego klienta. Podstawowa zasada działania systemu jest zawsze taka sama. Głównym zadaniem całego systemu jest monitorowanie całego parkingu w poszukiwaniu wolnych miejsc. Dzięki temu już w momencie gdy wjeżdżamy na parking, to wiemy czy znajdziemy jakieś wolne miejsc. W ten sposób możemy oszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ od razu jesteśmy kierowani na jedno z wolnych miejsc. W przypadku, gdy żadne z miejsc nie jest wolne na danym parkingu, to kierowcy są o tym informowani, więc nie wjeżdżają na parking, tylko jadą na inni, gdzie są wolne miejsca. Dużą zaletą takiego systemu jest to, że dzięki niemu możemy przez internet zarezerwować sobie miejsce parkingowe na daną godzinę. W ten sposób mamy pewność, że jak przyjedziemy, to miejsce dla nas będzie wolne i będziemy mogli z niego skorzystać. Taki system może uniemożliwić wjazd na parking osobom nieupoważnionym. To rozwiązanie jest bardzo często stosowane na parkingach należących do uczelni. Taki parking jest wtedy przeznaczony tylko dla studentów i personelu uczelni.

Jeśli chcemy wyposażyć swój parking w taki system, powinniśmy skontaktować się z jedną z firm, która zajmuje się dystrybucją tego typu oprogramowania. Kwota jaką będziemy musieli poświęcić na zakup takiego oprogramowania uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od tego czy wybierzemy wersję podstawową oprogramowania czy chcemy wersję bardziej rozbudowaną. Rozbudowana wersja może zawierać funkcję, które zostały zaprogramowane specjalnie dla nas. Wraz ze wzrostem ilości dodatkowych funkcji rośnie cena oprogramowania.