Nowoczesna klawiatura gamingowa

Nowoczesna klawiatura gamingowa

Mimo dość szerokiej reklamy jaką otrzymywała znaczna część modeli klawiatur przeznaczonych dla graczy, nie wszystkie były pełnoprawnymi odmianami gamingowymi. Dość dużo klawiatur było bowiem modelami bardzo prostymi, mimo agresywnego, nowoczesnego wyglądu, i od podstawowych odmian różniły się wyglądem właśnie, i nie posiadały wielu funkcji które były uznawane przez graczy za niezbędne. Jedynie klawiatury z najwyższej półki były uznawane przez zawodowych graczy za gamingowe, posiadając ogromną przewagę nad każdym podstawowym modelem.

Zaawansowana klawiatura dla profesjonalnego gracza

dobra klawiatura mechaniczna podświetlanaKlawiatury coraz częściej traktowane były nie tylko jak zwykłe urządzenie peryferyjne do komputera stacjonarnego, ale również jako centrum sterowania. Z tego powodu, każda dobra klawiatura mechaniczna podświetlana przeznaczona do grania mogła być zastosowana nie tylko do sterowania grą, ale również samym komputerem. Dzięki zastosowaniu programowalnych klawiszy funkcyjnych, umieszczonych obok lub całkowicie poza główną płytą klawiatury, mogły być one używane do kontrolowania niemal każdego elementu działania komputera. Niektórzy gracze używali klawiatury do zmiany szybkości działania układów graficznych, tudzież do sterowania programami ulepszającymi funkcjonowanie działających aplikacji. Prawdziwie gamingowe klawiatury były również znacznie wygodniejsze, gdyż w większości takowych, klawisze najczęściej służące do sterowania w grach były umieszczane na oddzielnym układzie, lub były większe niż pozostałe, ułatwiając sterowanie nawet w późnych godzinach nocnych. W tym samym pomagało również podświetlenie, które było całkowicie programowalne, zarówno z poziomu klawiatury jak i poprzez program sterujący. Mogło być więc ustawione tak, by główne klawisze sterujące miały inny kolor lub jasność podświetlenia, a w wielu przypadkach, samo podświetlenie zmieniało się dynamicznie, według aktualnie wykonywanych przez gracza komend.

Mimo pozornej delikatności, gamingowe klawiatury należały do najbardziej odpornych na uszkodzenia urządzeń komputerowych, głównie z racji zastosowania w nich większej ilości elementów stalowych, występujących przede wszystkim w obudowie. Mnóstwo firm komputerowych wprowadzało do sprzedaży coraz wytrzymalsze modele klawiatur, projektując je głównie na podstawie relacji samych graczy i najczęściej występujących uszkodzeń. Urządzenia te mogły więc wytrzymać nawet najgorsze traktowanie, działając tak samo dobrze długimi latami, i nie wymagając absolutnie żadnej naprawy.