Nieruchomości w nowym budownictwie

Nieruchomości w nowym budownictwie

 

Branża budowlana w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit. W Polsce powstaje coraz więcej nowych inwestycji budowlanych. Dużą ich część stanowią nowe mieszkania. Oprócz tego w dużych i średnich miastach powstają liczne biurowce. Biorąc pod uwagę tempo prac budowlanych oraz nowoczesne technologie zastosowane przy wznoszeniu konstrukcji można mieć nadzieję, że obecnie powstaje niesamowicie dużo nowych mieszkań w porównaniu z innymi okresami czasu.

Czy nieruchomość to dobra inwestycja

nowe inwestycje mieszkanioweMieszkania i nieruchomości powstają w dużej mierze w związku z dużym popytem. Popyt jest w znacznym stopniu generowany przez młode małżeństwa, a także inwestorów, którzy dokonują zakupu mieszkania w celu ich wynajmu innym osobom lub odsprzedania po znacznie wyższej cenie. Jak najbardziej jest to prawo, którym od zawsze rządził się rynek. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego danego miasta. Polega to w dużym uproszczeniu na tym, że deweloperzy kupują na ogół od miasta dany grunt i etapami, według planu inwestycji realizują ją. W międzyczasie załatwiają także wszelkie niezbędne formalności potrzebne do zgodnego z prawem postawienia budynku. W międzyczasie następuje realizacja sprzedaży jeszcze de facto niegotowych mieszkań. Decydując się na zakup takiego mieszkania warto jest zwrócić uwagę na ulokowanie inwestycji. Może się bowiem okazać, że inwestycja oddalona jest dość znacznie od komunikacji publicznej, albo, że nie ma dobrej drogi dojazdowej. Może być to dość duży problem w sytuacji, gdy nie posiadamy samochodu. Inną ważną kwestią jest odległość budynków na danym osiedlu od siebie. Niestety nieraz budynki potrafią być ustawione bardzo blisko siebie. Nie jest to komfortowa sytuacja, gdyż sąsiad z budynku naprzeciwko będzie w stanie zaglądać nam do okien. Jednocześnie bardzo znacząco ogranicza to naszą prywatność. Kolejnym ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić  uwagę jest odległość osiedla od rzeki lub innych zbiorników wodnych.

Lokalizacja budynku przy rzece może być bardzo niekorzystna. Wynika to dużego zagrożenia zalaniem go podczas powodzi, a także mało korzystnych warunków ubezpieczenia mieszkania od tego ryzyka. W związku z tym decydując się na zakup mieszkania w takiej lokalizacji powinniśmy brać wspomniane ryzyko pod uwagę. Ceny mieszkań od deweloperów zależą w dużym stopniu od lokalizacji oraz wielkości miasta, w którym zamierzamy je kupić. Lokalizacja blisko centrum oraz w dużych ośrodkach miejskich wpłynie na cenę znacząco.