Najmocniejsze wyciągarki do samochodów offroadowych

Najmocniejsze wyciągarki do samochodów offroadowych

Wyciągarki są bardzo przydatnymi narzędziami w każdym pojeździe terenowym, niezależnie od jego zastosowania. Przede wszystkim używane są przez kierowców samochodów offroadowych uczestniczących w rajdach i wyścigach, aczkolwiek pojazdy interwencyjne często posiadają takie narzędzie, gdyż przydaje się w niemal każdym wezwaniu, czy to do pożaru czy też do wypadku. Oczywiście, potrzeby i warunki pracy podczas interwencji przy wypadku są znacznie inne niż podczas rekreacyjnej jazdy, więc i używane narzędzia bywają odmienne.

Wyciągarka pneumatyczna do pojazdów interwencyjnych

wyciągarka off road na pilotaTerenowe pojazdy interwencyjne muszą niejednokrotnie móc wyciągnąć pojazd z głębokiej zapadliny, rowu, lub nawet grząskiego terenu który uniemożliwia normalny wyjazd czy nawet próby holowania. W takim terenie nie sprawdzają się zbyt dobrze wyciągarki elektryczne, które mają stosunkowo niewielki uciąg i moc, a które przeznaczone są do użytku w lżejszych pojazdach, nie przekraczających wagą jednej tony. Znacznie lepiej, natomiast, sprawdzają się duże wyciągarki hydrauliczne, mogące mieć udźwig sięgający nawet do siedmiu ton. Bardzo wygodnym urządzeniem jest hydrauliczna wyciągarka off road na pilota, gdyż pozwala kierowcy na szybkie założenie haka i liny w dowolnym miejscu i natychmiastowe uruchomienie wyciągarki bez potrzeby powrotu do kabiny i manualnego sterowania urządzeniem. Jest to również spore ułatwienie dla załóg samochodów specjalnych i interwencyjnych, wykonujących zadania w miejscach wypadku. W przypadku samochodów rajdowych, natomiast, pozwalają na wydostanie się z dowolnej sytuacji podczas jazdy na trasie, ale również na udzielenie pomocy innemu kierowcy z łatwością. Hydrauliczne wyciągarki bywają dość duże, i zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż standardowe wyciągarki samochodowe, więc zalecane są raczej do większych i cięższych pojazdów terenowych, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie by takowe narzędzie zamontować na mniejszym samochodzie, mającym wystarczająco dużo miejsca i dużą ładowność.

Montaż wyciągarki hydraulicznej można wykonać samodzielnie, aczkolwiek kierowcy zazwyczaj preferują bardziej profesjonalne podejście i wizytę w jednym z warsztatów samochodowych, zajmujących się montażem takich urządzeń. Zwykle nie wiąże się to z nadmiernymi kosztami, aczkolwiek profesjonalnie wykonana instalacja wyciągarki, zwłaszcza takiej która posiada duże gabaryty, niejednokrotnie zapobiega późniejszym problemom i ewentualnym awariom, jakie mogą pojawić się po nieumiejętnym założeniu wyciągarki.