Najlepsze biuro rachunkowe

Najlepsze biuro rachunkowe

Osoby, które chcą w przyszłości pracować w księgowości, muszą zdobyć niezbędne wykształcenie i doświadczenie. Nie jest to łatwa branża, bo liczy się w niej dokładność, znajomość przepisów i duża wiedza połączona z praktyką. Dobry księgowy ma za sobą wiele lat pracy i mnóstwo szkoleń, dzięki czemu potrafi rozliczyć każdą działalność. Podstawą są studia wyższe, po których najlepiej zacząć pracę w biurze rachunkowym.

Jak wygląda praca w rachunkowości?

biura rachunkoweW biurach księgowych niemalże zawsze jest dużo pracy, ponieważ  w ciągu miesiąca jest kilka ważnych dat, które determinują szybkość pracy. Są to najczęściej terminy płatności podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, do których dochodzą też raz w roku roczne PIT-y. Z tego względu wiele biur prowadzi rekrutację na stażystów i praktykantów niemalże przez cały rok. Najlepsi mają szanse na stałe zatrudnienie. Biura rachunkowe zatrudniają najczęściej po kilku księgowych, którzy łącznie są w stanie rozliczyć nawet kilkaset firm miesięcznie. Ponadto pracują w nich kadrowi, którzy odpowiadają za sprawy pracownicze, związane z aktami osobowymi i naliczaniem listy płac. W zależności od wielkości biura, są w nim też zastępcy i pomocnicy głównych księgowych. Żeby móc sprawnie rozliczać tyle firm jednocześnie, w biurze musi być dobra organizacja pracy. Dlatego też księgowi przede wszystkim zajmują się prowadzeniem podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz  pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Obowiązkiem przedsiębiorców korzystających z usług księgowych, jest terminowe dostarczanie dokumentów w postaci faktur, rachunków i paragonów, na podstawie których księgowi wyliczają podatki. Kontakt z biurem przeważnie odbywa się mailowo lub telefonicznie, ponieważ jedynie w ważnych kwestiach fatygują się bezpośrednio do księgowej. Za pracę biura, świadczoną na rzecz danej firmy, naliczany jest miesięczny abonament, którego wysokość jest indywidualnie naliczana dla każdego przedsiębiorcy.

Usługi świadczone przez biuro rachunkowe są szczególnie atrakcyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie generują zbyt wielu dokumentów i zatrudniają maksymalnie do pięćdziesięciu pracowników. Dzięki temu cena usługi jest konkurencyjna w porównaniu do wynagrodzenia samodzielnego księgowego na etacie. Średnio w każdym mieście znajdziemy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu biur rachunkowych, więc dostęp do nich jest bardzo duży. Żeby nie żałować wyboru biura, najlepiej przed podpisaniem umowy sprawdzić o nim opinie w internecie.