Na czym polega druk sublimacyjny?

Na czym polega druk sublimacyjny?

Druk może być różny i nie dotyczy on już tylko i wyłącznie książek, ale również przechodzi na inne obiekty np. na ubrania czy blachy. Ważne jest jednak, żeby dopasować wspomniany druk do swoich potrzeb i dobrze wszystko zaplanować, żeby nie wiązało się to z wysokimi kosztami, jakie należy ponieść w związku z produkcją. 

Zalety druku sublimacyjnego 

nowoczesna drukarka do druku sublimacyjnegoIstnieje wiele technik druku, a jedną z nich jest druk sublimacyjny. Wykorzystuje on zjawisko sublimacji, a sam wydruk jest tworzony z użyciem atramentów na bazie wody na papierze transferowym. Później konieczne jest wysokie ciśnienie i temperatura, żeby został on przeniesiony na dany przedmiot i pokryty lakierem poliestrowym z  wykorzystaniem kalandra do sublimacji lub prasy termotransferowej. Jest to ważne, bo dzięki tym wszystkim elementom druk może znaleźć się np. na kubkach, blachach czy tkaninach. Warto jednak zaznaczyć, że sam druk ma w sobie min. 70% poliestru. W niektórych przypadkach stosuje się na druk specjalny lakier przeciw UV, który ma pomóc zachować intensywność kolorów. Dodatkowo należy pamiętać, że każdy rodzaj druku jest inny i wymaga różnych ustawień ciśnienia i temperatury. Powszechnie wiadomo, że nowoczesna drukarka do druku sublimacyjnego jest używana szczególnie w branży reklamowej. Druk ten jest więc niezmiernie popularny i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ odznacza się wysoką trwałością i jakością. Szczególną trwałość można zaobserwować w przypadku ubrań, których nadruk się nie niszczy podczas prania, a raczej bardzo trudno jest go sprać. W niektórych przypadkach nadruk ten jest odporny na warunki atmosferyczne np. na wahania temperatury i opady – to dlatego właśnie druk sublimacyjny jest tak bardzo powszechny. Dostosowuje się do prawie wszystkich warunków. Dodatkowo druk ten jest ekologiczny i nie szkodzi tak bardzo środowisku, ponieważ barwniki wykonuje się na bazie wody, a nie jak w wielu przypadkach – rozpuszczalnika. Poza tym druk ten nie jest zbyt drogi, a nawet można uznać, że odznacza się dużą przystępnością dla każdego, ponieważ jego użycie nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, który jest bardzo kosztowny. Dodatkowo można zupełnie samodzielnie wybrać wzór, który chce się mieć np. na koszulce, a później wydrukować go właśnie za pomocą druki sublimacyjnej. 

Druk sublimacyjny ma wiele zalet, a poza tym jest czymś, co nie wymaga posiadania dużego kapitału. Poza tym druk ten nie tylko jest tani, ale wiąże ze sobą jakość i trwałość, co jest obecnie bardzo ważne, szczególnie jeśli chodzi o ubrania, które są narażone na częste pranie. To dobry wybór dla osób, które cenią sobie przystępną cenę do jakości usługi.