Miejsce przeznaczone do jazdy konnej

Miejsce przeznaczone do jazdy konnej

Jazda konna jest sportem, który wymaga zaangażowania i cierpliwości. Chociaż konie prezentują się doskonale pod siodłem jeźdźca, ich trenowanie musi być prawdziwą pasją, bo choć sport jest piękny – często wymaga poświęcenia, a treningi są pełne upadków. Dlatego, by ograniczyć nieprzyjemności związane z treningiem, do ujeżdżania koni potrzebne jest miejsce, które zagwarantuje im odpowiednią przestrzeń, ciszę i spokój. Pamiętać należy o tym,  żeby konie były pozbawione stresu. Taka przestrzeń powinna być odpowiednio zagospodarowana, by w jednym miejscu trenować mogło kilka lub kilkanaście osób. 

Miejsce doskonałe do treningu i jazdy konnej

ujeżdżalnieZarówno jeździec, jak i koń muszę czuć się w pełni bezpiecznie oraz komfortowo na ujeżdżalni. Trening powinien przebiegać bezproblemowo, a kontakt między zwierzęciem a człowiekiem powinien być pełen zrozumienia. Koń odczytuje sygnały, które daje mu jeździec, ale działa to też w odwrotną stronę, w której to jeździec musi odczytać sygnały jakie daje mu zwierzę. Dlatego ujeżdżalnie, w których odbywają się treningi muszą być czyste, pozbawione hałasu oraz gwarantujące odpowiednią ilość miejsca do treningu. Wtedy sygnały, które przesyłają sobie wzajemnie jeździec z koniem nie będą zakłócone, a treningi przebiegać będą bezstresowo, gwarantując zabawę oraz naukę. Istnieje kilka form ujeżdżalni. Mogą być one kryte, czyli pod postacią zamkniętej hali, w której trening może odbyć się, gdy obecna pogoda nie pozwala na trening na świeżym powietrzu. Podczas odpowiedniej pogody, można jeździć konno na ujeżdżalniach odkrytych, na świeżym powietrzu. Taka opcja jest chętnie wybierana podczas lata i słonecznych dni. Na ujeżdżalniach rozstawiane są przeszkody, na których trenować mogą doświadczeni jeźdźcy. Dla tych mniej doświadczonych i początkujących, na ujeżdżalni znajduje się miejsce przeznaczone do lonżowania, na którym nauczą się bezpiecznie jeździć konno.

Takie miejsca jak ujeżdżalnie znajdują się w każdej stadninie. Gwarantują bezpieczeństwo podczas jazdy konnej oraz satysfakcję i radość z treningu. Jeździec i koń muszą nawiązywać nić porozumienia, dzięki której trening będzie nauką dla człowieka oraz zwierzęcia, a także czasem zabawy i poznawania wzajemnych zachowań. Konie na ujeżdżalniach muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, by swobodnie i pewnie poruszać się na nich od stępu do cwału. Bezpieczne i solidne konstrukcje, z których powstają ujeżdżalnie są solidne i wytrzymałe. Ich odpowiednie wymiary zagwarantują bezpieczeństwo podczas jazdy.