Mechanizmy tnące rębaków

Mechanizmy tnące rębaków

Nowoczesne urządzenia do rozdrabniania drewna zyskują ogromnie na popularności wraz ze wzrostem zainteresowania zrębkami drewnianymi. Są one powszechnie wykorzystywane do produkcji przede wszystkim opału oraz w branży ogrodniczej. Rębak to urządzenie pozwalające przetwarzać drobniejsze pnie, gałęzie wraz z odrostami i zdrewniałe części krzewów. Do momentu powstania rębaków wymienione części drzew były marnotrawione. Dzisiaj są wykorzystywane do produkcji cennego surowca co wpisuje się w powszechny obecnie trend proekologiczny.

Zastosowanie rębaków rzeczowych

rębaki tarczoweNa rynku istnieją dwa rodzaje rozdrabniaczy do drewna jeżeli za linię podziału weźmiemy budowę mechanizmu tnącego. Według tego kryterium wyróżniamy rębaki bębnowe oraz tarczowe. Podstawowa różnica między nimi to sposób zamontowania noży tnących na bębnach lub tarczach. Noże tnące z wysokogatunkowej stali narzędziowej umieszcza się na tarczy, najczęściej po cztery i jedno przeciwostrze. Tak skonstruowany mechanizm tnący umieszczony w rębaku skutecznie rozdrobni materiał drzewny zgodny z parametrami roboczymi rozdrabniacza. Biorąc pod uwagę podział tych urządzeń ze względu na napęd to rębaki tarczowe występują w każdej kategorii. Mamy więc rębaki tarczowe z napędem elektrycznym, spalinowym i z napędem wałem odbioru mocy (WOM). Przedstawiając budowę rębaków należy zwrócić na ich stosunkowo prostą budowę. Składowe rębaka to blaszany lej do wsadu materiału drzewnego, napęd, mechanizm tnący oraz rura wyrzutowa. Wszystkie elementy wykonane są z bardzo dobrych materiałów gdyż urządzenie jest narażone na oddziaływanie dużych przeciążeń. Ma to szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa operatora rębaka. Popularność rębaków wzrosła wraz zapewnieniem im przez producentów mobilności. Dotyczy to w szczególności rębaków spalinowych, które są niezależne od źródła prądu lub ciągnika. Pozwala to na dotarcie z nimi bezpośrednio do miejsca wykonywania pracy. Daje to użytkownikowi ogromne oszczędności czasu oraz zmniejsza koszty obsługi.

Mobilność rębakom zapewnia umieszczenie ich na ramach i podwoziach kołowych. Bardzo szczególnym rodzajem rębaków, także tarczowych jest umieszczenie ich na samojezdnych podwoziach gąsienicowych. Są to urządzenia sterowane z poziomu zero lub z platformy operatora umieszczonej na podwoziu. Może cieszyć fakt, że na rynku pojawiło się bardzo dużo urządzeń polskich producentów. Są to rębaki bardzo wysokiej jakości w przystępnej cenie. W celu zapoznania się z możliwościami rębaków warto odwiedzić strony internetowe producentów.