Małe i duże plantacje truskawek

Małe i duże plantacje truskawek

Truskawki to jedne z najbardziej popularnych i lubianych owoców sezonowych. Wiele osób ceni je za niezastąpiony smak i aromat oraz za potencjał kulinarny i przetwórczy-można zrobić z nich wiele potraw i deserów do domowego spożycia a także zapraw i przetworów na zimę. Lekkie, słodkie i orzeźwiające truskawki kojarzą się z latem i ze słońcem, a fakt, że występują jedynie sezonowo sprawia, że są wyczekiwane, a kiedy już się pojawią są spożywane z ogromnym entuzjazmem i apetytem.

Profesjonalne i hobbystyczne plantacje truskawek

plantacja truskawekTruskawka to najpopularniejszy gatunek wśród roślin jagodowych. Mimo wysokiej produkcji truskawek w kraju ich popularność, uprawy i zbiory mają tendencję rosnącą. Poza dużymi profesjonalnymi uprawami truskawki wybierają także osoby chcące uprawiać je na potrzeby własne, by móc cieszyć się własnymi owocami i satysfakcją wynikającą z obserwowania jak rosną i ze zbiorów. Plantacja truskawek jest stosunkowo prosta w utrzymaniu i nie sprawiająca większych problemów nie ma bowiem dużych wymagań w zakresie gleby ani nawożenia. Plantacje mogą przynosić wymierne dochody, tym bardziej, że bardzo rozwinęła się wiedza na temat upraw tych roślin, odmian i technologii upraw. Jedynym czynnikiem pozostającym poza kontrolą plantatora to warunki pogodowe, jednak i tutaj rozwinęła się wiedza dotycząca redukcji niekorzystnego wpływu zjawisk atmosferycznych na plantację, z czego plantatorzy z powodzeniem korzystają. Truskawka nie ma wygórowanych wymagań glebowych, warto jednak sadzić ją na podłożach lekkich, piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych, ale zasobnych w próchnicę. Obecnie łatwo sprawdzić odczyn gleby za pomocą specjalnych testów, które podpowiedzą nam czy nadaje się ona do uprawy truskawek i jak ewentualnie można ją przygotować. Przed sadzeniem warto zastosować nawożenie obornikiem. Stanowisko powinno być wolne od trwałych chwastów, które po założeniu plantacji mogą być trudne do zwalczenia, a także dobrze nasłonecznione. W jednym miejscu można uprawiać truskawki przez kilka lat, jednak nie więcej niż pięć.

Ilość dostępnych na rynku odmian truskawek sprawia, że osoba chcąca je uprawić może wybierać pod kątem terminu zbioru, przeznaczenia owoców czy specyfiki miejsca, w którym zostaną one zasadzone. Niezależnie od odmiany warto pamiętać o nawożeniu i środkach ochrony, ponieważ truskawki mogą być podatne na niektóre choroby, takie jak szarą pleśń, zgniliznę, a także na atak szkodników. Odpowiednio dobrany preparat wyeliminuje niechciane choroby oraz szkodniki, nie szkodząc przy tym owocom.