Larseny czyli grodzice do wykopów

Larseny czyli grodzice do wykopów

Larseny to konstrukcje, które mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Często nazywane są także grodzicami. Znajdują zastosowanie w budownictwie podziemnym i drogowym, jako przeciwpożarowa ochrona, przy budowie wysypisk śmieci, czy jako zabezpieczenie przed osuwaniem się skarp. Wszystko zależy od materiału, z którego zostały zrobione oraz ich rozmiarów. Należy pamiętać, że są to tylko tymczasowe elementy, które zabezpieczają konstrukcję wykopów czy fundamentów.  

Dostępne rodzaje grodzic

grodzice do wykopówNajwiększą popularnością cieszą się plastikowe grodzice do wykopów. Dzięki materiałowi, z którego zostały wykonane są odporne na korozję oraz zadrapania czy pęknięcia. Są również bardzo trwałe i szczelne. Nic więc dziwnego, że wykorzystywane są wszędzie tam gdzie występuje zmienny poziom wód. Z tego względu sprawdzają się jako wały przeciwpowodziowe. Ich funkcja jest bardzo odpowiedzialna dlatego przed wypuszczeniem ich na rynek przechodzą specjalne testy szczelności i odporności. Ten rodzaj grodzic nazywany jest ściankami szczelnymi. Stosując je jako tamę, poniżej poziomu wody należy mieć na uwadze, że mogą one spowodować spiętrzenie się wody. Grodzice mogą być stosowane także jako obudowa wykopu. To tzw. ścianka berlińska. Nazwa wzięła się z czasów budowy Metra Berlińskiego. Była to metoda zabezpieczenia wykopów prowadzonych w czasie prac ziemnych. Chroniła nie tylko same wykopy ale przede wszystkim pracujących w niej robotników. Jak widać jest to metoda bardzo stara, bo pochodząca jeszcze sprzed I Wojny Światowej. Demontaż ścianek jest możliwy po zakończeniu prac i stabilizacji gruntu. Gwarancję zabezpieczenia wykopu dają również stalowe grodzice. Na rynku jest ich bardzo duży wybór. Różnią się od siebie długością. Dostępne są w rozmiarach od 6 do 24 metrów. Długość grodzic dobieramy w zależności od rodzaju gruntu na jakim prowadzone są prace oraz głębokość wykopu.

Same grodzice to jednak zaledwie połowa sukcesu. Aby spełniały swoją funkcję niezbędny jest ich prawidłowy montaż. Większość firm, które oferuje grodzice od razu oferuje także ich montaż. Niezbędny jest do tego bowiem profesjonalny sprzęt. Grodzice wbija się za pomocą wibromłotów, które mogą pracować w otoczeniu budynków a jest to możliwe dzięki monitorowaniu drgań i ich minimalizowaniu. Są to urządzeni, które mogą pracować także pod wodą. Częstotliwość wibromłotów może być standardowa lub zmienna. Mogą być wibromłoty z uchwytem bocznym lub na koparkę. Innym sposobem montowania grodzic jest ich wciskanie bezwibracyjne.