Lampy do uprawy roślin w terrarium

Lampy do uprawy roślin w terrarium

 

Współczesne tempo życia nie pozwala wielu osobom na zakup niektórych zwierząt domowych, jednak nie znaczy to, że muszą rezygnować z posiadania pupila. O ile z braku czasu nie można sobie pozwolić na pieska czy kota, o tyle zakup domowego akwarium z rybkami lub terrarium z żółwiem może okazać się znakomitym pomysłem. Pamiętać jednak należy przy tym, że w celu urządzenia odpowiednich warunków środowiskowych zwierzątkom mieszkającym w szklanych zbiornikach trzeba zakupić odpowiednie akcesoria.

Jaką lampę kupić do uprawy roślin akwariowych?

lampy do uprawy roślinWbrew pozorom domowa hodowla rybek nie jest wcale taka prosta, nie wystarczy bowiem regularna wymiana wody na świeżą – o rybki trzeba dbać. Żeby dobrze mogły się czuć w naszym nowym akwarium, trzeba im stworzyć warunki maksymalnie zbliżone do tych, w jakich żyją naturalnie. W tym celu dno akwarium wykłada się kamykami lub specjalną ziemią, w której sadzi się roślinki. Jak wiadomo, te ostatnie potrzebują kilku czynników do rozwoju – gleby, wody i światła. To ostatnie zapewnią im lampy do uprawy roślin akwariowych. Emitują one promieniowanie niemal identyczne z naturalnym, pochodzącym od słońca. W zależności od wielkości akwarium oraz gatunku rośli, jakie chcemy w nim uprawiać, możemy kupić lampy o różnej mocy działania. Warto jednak zainwestować w rozwiązanie energooszczędne, ponieważ żarówki będą się świeciły dwadzieścia cztery godziny na dobę, wobec czego, będą zużywały bardzo dużo prądu. Dlatego lepiej wydać większą sumę na zakup lampy na samym początku po to, by móc się cieszyć niskimi rachunkami za prąd w późniejszym czasie. Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku terrariów, w których hodujemy różnego rodzaju gady, które są organizmami zmiennocieplnymi. Żeby mogły one się prawidłowo rozwijać, należy włączać lampę jedynie w ciągu dnia. Dzięki temu będą one mogły czuć się niemal tak samo, jak w swoim naturalnym środowisku. Pamiętać tylko należy przy tym, że powinniśmy zastosować lampę punktową, żeby zwierzę miało możliwość wyboru natężenia światła.

Jak zatem widać, hodowla rybek czy też posiadanie w domu gada wymaga nieco zachodu. Są to jednak zwierzęta zdecydowanie mniej wymagające niż pies czy kot. Oczywiście trzeba zajmować się sprzątaniem, przesadzaniem roślin i wymianą wody, ale robi się to na tyle rzadko, że nie powinno to stanowić większego problemu. Na ogół wystarczy kupić dobrą lampę do roślin i nie przejmować się zbytnio niczym innym. Przynajmniej przez zdecydowaną większość roku, ponieważ średnio co dziesięć miesięcy będzie trzeba wymienić w lampie żarówkę.