Konieczność stosowania diety w przypadku niedoczynności tarczycy

Konieczność stosowania diety w przypadku niedoczynności tarczycy

Kiedy zauważymy, że zmęczenie i senność towarzyszą nam właściwie każdego dnia, zmagamy się z zaburzeniami nastroju, pamięci, ciągle odczuwamy zimno, a przyrost masy ciała sprawia, że musimy po raz kolejny zmieniać garderobę, warto udać się do lekarza, bo być może są to objawy niedoczynności tarczycy. Jest to poważne schorzenie, które nieleczone może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, dlatego konieczne są badania w kierunku stwierdzenia tej choroby i jak najszybsze rozpoczęcie jego leczenia.

Dieta łagodzi objawy niedoczynności tarczycy

niedoczynność tarczycy - dietaBardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, kiedy zostanie u nas stwierdzona niedoczynność tarczycy – dieta, jaka powinna być uwzględniona przy tym schorzeniu to przede wszystkim lekkostrawne posiłki z odpowiednimi przerwami, dzięki czemu poprawi się przemiana materii i cały pokarm zostanie odpowiednio strawiony. Osoby, które mają problemy z nadwagą powinny udać się do dietetyka, który pomoże im ustalić jadłospis, który będzie idealnie dopasowany do ich schorzenia, a jednocześnie pomoże im pozbyć się zbędnych kilogramów. Konieczna jest zadbanie o to, by w naszym menu znalazły się w chude gatunki mięs, jak kurczak oraz indyk, a także chuda wołowina. Jeżeli pijemy mleko warto zadbać, by było ono niskotłuszczowe, a słodzone jogurty zastąpić naturalnymi. Koniecznie należy zwrócić uwagę na ryby, które zawierają selen, jod oraz witaminę D, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne w diecie każdego człowieka. Bardzo pozytywnie na zdrowie osób z niedoczynnością tarczycy wpływają także oleje roślinne, wśród których prym wiedzie oliwa z oliwek. Istotne jest, by były one zimnotłoczone, bowiem są one pełne wartościowych składników odżywczych. Należy postawić na pełnoziarniste produkty zbożowe, które zawierają błonnik, tak bardzo przydatny w przypadku zaparć oraz problemach z trawieniem. Konieczne jest także wyeliminowanie cukru i słodyczy oraz słodkich napojów, bardzo niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i mogą nasilać objawy niedoczynności. Konieczna jest także rezygnacja z fast foodów, bowiem są to pokarmy niewskazane w diecie każdego człowieka, niezależnie od schorzenia, z jakim się zmaga. Zdecydowanie lepiej jest przygotowywać produkty na parze, ewentualnie piec w piekarniku, konieczna jest rezygnacja ze smażenia podczas którego wytwarzają się różne niebezpieczne substancje.Konieczne jest picie dużej ilości płynów, wśród nich powinna dominować woda, ewentualnie słabe ziołowe  herbaty.

W diecie osób chorych na niedoczynność tarczycy nie powinny znajdować się warzywa kapustne, soja, a także orzeszki ziemne i gorczyca, a ich spożywanie powinno być ograniczone do minimum. Choroba, jaką jest niedoczynność tarczycy jest poważnym problemem, który dotyka w znacznej mierze kobiety i jest związany z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów przez ten ważny gruczoł. Jeśli zatem zauważymy niepokojące objawy, jak najszybciej udajmy się do lekarza w celu diagnostyki tego schorzenia.