Kleszcz – wróg każdego człowieka

Kleszcz – wróg każdego człowieka

Kleszcze są pajęczakami, które mogą być niesamowicie groźne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Nie oznacza to wcale, że należy bać się każdego kleszcza. Oczywiście powinniśmy traktować je jak wroga, jednak nie musimy wpadać w panikę od razu, gdy zauważymy go w swoim ciele. Bardzo ważne jest, aby kleszcza jak najszybciej usunąć. Dzięki temu znacznie obniżymy ryzyko wystąpienia groźnych chorób odkleszczowych. Takie choroby zdarzają się jednak znacznie rzadziej niż nam się wydaje. Jeśli wiemy, że samodzielnie nie poradzimy sobie z kleszczem, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który na pewno nam go wyjmie.

Borelioza – groźna choroba

badanie kleszcza na boreliozęBorelioza dla niektórych osób jest niestety wyrokiem. Okazuje się, że istnieje sporo sposobów dzięki którym możemy się od niej ochronić. Tak naprawdę najważniejsze jest, aby nie dopuszczać do tego, aby w naszym ciele zadomowił się kleszcz. Jeśli już go zauważymy, to powinniśmy go jak najszybciej usunąć i zlecić laboratorium wykonanie badań. Badanie kleszcza na boreliozę w ostatnim czasie stało się niesamowicie popularne, ponieważ dzięki wykryciu groźnych bakterii jesteśmy w stanie odpowiednio szybko zareagować i wdrożyć potrzebne leczenie. Musimy jednak wiedzieć, że niektórzy lekarze podchodzą do wyników takich badań z dużą rezerwą, ponieważ mówią oni, że wynik pozytywny o niczym nie świadczy. Okazuje się, że takie badanie może być niewystarczające i może okazać się, że będziemy potrzebowali innych badań. Badanie kleszcza możemy dziś wykonać w większości laboratoriów. Zapłacimy za niego z własnej kieszeni, ponieważ NFZ nie obejmuje badań tego typu. W większości przypadków za takie badanie nie zapłacimy jednak więcej niż 250 złotych. Jeśli chodzi o nasze zdrowie, to ta cena z pewnością nie jest wygórowana. Pamiętajmy o tym, aby obserwować swoje ciało i miejsce, w którym bytował kleszcz. Dzięki temu będziemy w stanie zauważyć szereg objawów, które mogą wskazywać na zakażenie.

Tak naprawdę ukąszenie kleszcza u dużej groby osób wywołuje panikę, która zazwyczaj jest mocno przesadzoną reakcją. Całe szczęście istnieją sposoby, aby upewnić się, jak duże były ryzyko tego, że konkretny kleszcz przeniósł na nas chorobę. Wystarczy tylko zabezpieczyć osobnika od razu po wyjęciu z ciała i przetransportować go do laboratorium. Zazwyczaj już po kilku dniach otrzymamy wynik, który w jasny sposób określi, czy w ogóle istnieje jakiekolwiek ryzyko, że konkretny kleszcz przeniósł na nas groźne bakterie. W większości przypadków badanie jednak niczego nie wykrywa, a pacjent może spać spokojnie.