Jakie buty wybrać w góry latem?

Jakie buty wybrać w góry latem?

Góry to naprawdę przepiękna okolica, która rewelacyjnie nadaje się na spędzenie wolnego czasu. Różnorodność szlaków sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie – zarówno początkujący, jak również profesjonalista. Niezależnie jednak od poziomu swoich umiejętności, zawsze należy się na taką wycieczkę odpowiednio przygotować. Od tego może bowiem zależeć nie tylko nasz komfort, ale również bezpieczeństwo, o które warto dobrze zadbać.

Góry latem – wybór odpowiednich butów

buty w góry latoLato jest najpopularniejszą porą roku, jeżeli chodzi o górskie wycieczki. Można wtedy podziwiać przepiękne widoki, a bliskość natury działa niezwykle odprężająco. Jednak nawet w cieplejsze miesiące należy pamiętać, że w górach warunki atmosferyczne mogą się zmieniać o wiele gwałtowniej niż na innych terenach. Zawsze warto mieć ze sobą coś przeciwdeszczowego. Jednak najważniejszym elementem naszego ekwipunku powinny być buty, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy nasz komfort podczas dłuższych wędrówek. Powinny być więc doskonale dopasowane do stopy, aby zapewniać jej odpowiednie podparcie oraz wygodę. Jeżeli chodzi o buty w góry lato jest tą porą roku, kiedy możemy sobie pozwolić na lżejsze obuwie, szczególnie w przypadku, kiedy nie wybieramy się na najwyższe szczyty. Na te prostsze, mniej wymagające szlaki możemy wybrać niskie buty. Istotne jest jednak, aby miały przyczepną podeszwę, która może okazać się niezastąpiona, kiedy przyjdzie nam pokonać ścieżkę ze śliskich kamieni, piasku albo jakieś niewielkie przewyższenie. Jeżeli zdecydujemy się na wyższe buty, zasłaniające także kostkę, możemy na nie liczyć, jeżeli chodzi o jej ochronę w przypadku ewentualnego pośliźnięcia się, o co w górach niestety nietrudno. Kupując buty na lato bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to, czy materiał, z którego są wykonane przepuszcza powietrze. Jest to bardzo istotne, ponieważ może mieć znaczący wpływ komfort naszych stóp podczas tych najcieplejszych dni.

Jeszcze jedną cechą, którą powinny mieć buty przeznaczone do wędrówek po górach jest nieprzemakalność. W takim terenie pogoda może się zmienić bardzo szybko, więc nawet jeżeli kiedy wychodziliśmy słońce pięknie świeciło, a niebo było pozbawione chmur – po południu może nas zaskoczyć ulewa. Warto zawsze być przygotowanym na taką ewentualność, aby dobrze sobie poradzić w każdych warunkach. Wtedy możemy być pewni, że wędrówki górskimi szlakami będą dla nas źródłem wielu niezapomnianych wspomnień. Tak aktywnie spędzony urlop pozwoli nam nabrać energii do stawiania czoła wszelkim wyzwaniom.